Başbakan Ünal Üstel, dün Ankara’da tarihi bir antlaşmaya daha imza attıklarını belirterek, yaklaşık 16 milyar TL’lik proje desteği ve hibeyi içeren TC-KKTC İktisadi ve Mali İş birliği Antlaşması’nın belki de tarihin en büyük protokolü olduğunu kaydetti.
Üstel, Türkiye-KKTC ilişkisinin, sadece finansal değil, aynı zamanda yaşamsal olduğuna işaret ederek, “KKTC’ye sağlanan proje desteklerinin yanında, Türkiye’nin, varlığıyla Kıbrıs Türk halkına sağladığı güven duygusu, içinde bulunduğumuz coğrafya da göz önüne alındığında, asla rakamlarla değerlendirilemez. O yüzden Anavatanımıza ve milletimize bir kez daha teşekkür ediyorum. Çünkü Anavatanı olmayanların, koruyucusu, garantörü olmayanların, içinde bulunduğumuz coğrafyada ne durama düştüklerini üzülerek görüyoruz” dedi.
Anlaşmaya, Başbakanı Ünal Üstel ile TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz imza attı.
Başbakan Üstel, TC Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki törenin ardından düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın yanı sıra antlaşmanın hazırlanmasında emeği geçen herkese Kıbrıs Türk halkı adına teşekkür etti.
Anavatan Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halkı, karşılıklı, sevgi, saygı, güven ve kardeşlik duygularıyla birbirine sıkıca bağlı olduğunu kaydeden Üstel, şöyle devam etti:
“Ortak tarihimizden, kökenimizden, kültürümüzden, dilimizden, dinimizden ve ortak manevi değerlerimizden kaynaklanan bu bağlar sarsılmazdır. Bu bağları her alanda daha da güçlendirmek, iki ülkenin ekonomik, sosyal, güvenlik ve dış politika alanlarındaki iş birliğini daha da geliştirmek bizim en büyük sorumluluğumuzdur. Hükümete geldiğimiz günden beridir, biz bu bilinçle hareket ediyoruz ve ilişkilerimizi her gün daha da ileri seviyeye taşıyoruz”
İmzaladıkları her protokolle, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin, her alanda içinde barındırdığı büyük potansiyeli ortaya çıkardıklarını kaydeden Üstel, “Kendi ayakları üzerinde duran bir ekonomi yaratma hedefimize daha da yaklaşıyoruz. Üretimimizi artırıyoruz, ulaşım kapasitemizi artırıyoruz. Tüm alanlardaki alt yapı eksikliklerimizi gideriyoruz. Dünya ile kucaklaşmak için önemli adımlar attığımız bu dönemde, dünyaya hazır hale geliyoruz” dedi.
Geçmişte Türkiye hükümetlerinin protokol imzalarından sonra en büyük sıkıntısının Kıbrıs’ın istikrasız hükümetleri olduğunu söyleyen Üstel, bu istikrasız dönemlerin çok ciddi zamanlar kaybettirdiğini kaydetti.
Başbakan Üstel, hükümete geldikleri günden beri istikrarlı bir politika yürüttüklerini belirterek, “O yüzdendir ki, imzaladığımız her protokolde ortaya koyduğumuz hedefleri gerçekleştiriyoruz” dedi.
Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ise konuşmasında “Kıbrıs Türkü’nün hürriyeti ve güvenliği nasıl milli davamız ise, üreten, büyüyen, müreffeh, mali yapısı güçlü bir KKTC de milli davamızdır.” dedi.
Yılmaz, imzaladıkları 2024 Yılı Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında İktisadi ve Mali İşbirliği Antlaşması ile yaklaşık 14 milyar  TL yeni ödenek tahsis edileceğini, böylece devirlerle birlikte imzalanan 2024 anlaşması kapsamında yaklaşık 16 milyar TL ödenek kullanmayı öngördüklerini kaydetti.
Yılmaz konuşmasında, geçen döneminde yapılanlar ve bir önceki anlaşmada elde edilen kazanımlara değinerek, yeni anlaşmanın kapsamı hakkında da ayrıntılı bilgiler verdi.