Türkiye’nin alkollü içecek sektörünün en büyük şirketlerinden biri olan Mey|Diageo’da üst düzey görev değişikliği gerçekleştiriliyor. 1 Nisan itibarıyla şirketin yeni genel müdürü Bahar Uçanlar olacağı açıklandı. Uçanlar aynı zamanda şirketin ilk kadın genel müdürü olacak.

TEKEL’in alkollü içkiler bölümünün özelleştirilmesiyle 2004 yılında kurulan MEY, 2011 yılında yaklaşık 180 ülkede ticari faaliyetleri ve 80 ülkede bölge ofisleri bulunan içki üreticisi Diageo’nun şemsiyesi altına girdi. Türkiye’de biri üretim biri satış pazarlama olmak üzere iki ayrı şirket olarak faaliyetlerine devam eden şirketin portföyünde rakı, vokta, cin, likör, rom, tekila ve şarap yer alıyor.

Şirket, Yeni Rakı, Tekirdağ Rakısı, Kulüp Rakısı gibi alkollü içeceklerin yanı sıra Binoa, İstanblue, Nazen, Jest, Captain Moran, Don Julio, Kayra, BBQ Blend, Buzbağ, Tılsım, Güzel Marmara gibi bir çok içki üretimini ve satışını gerçekleştiriyor.

1 Nisan’da devralacak

Patronlar Dünyası’nda yer alan habere göre, Mey|Diageo’da Ocak 2021’den bu yana Pazarlama Direktörü olarak görev yapan Bahar Uçanlar, görevi 1 Nisan 2024 tarihi itibarıyla Levent Kömür’den devralacak.

Türkiye’nin en iyi pazarlama liderleri arasında yer alan Bahar Uçanlar; 24 yıllık iş hayatı boyunca birçok ulusal ve uluslararası şirkette çeşitli yöneticilik ve genel müdürlük pozisyonlarında çalıştı. Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olan Uçanlar, profesyonel kariyerine 2000 yılında başladı. 2002-2004 yılları arasında ABD’de Michigan Üniversitesi’nde MBA programını tamamladı ve Bain&Company’de yönetim danışmanı olarak görev yaparak özellikle FMCG, sağlık ve özel sermaye sektörlerinde uzmanlaştı. ABD’de PepsiCo’da liderlik rollerinde çalıştıktan sonra 2011’de Türkiye’ye dönerek Mondelez International, Turkcell, Kantar Araştırma gibi kuruluşlarda üst düzey strateji ve pazarlama rollerinde görev aldı. 2017’de Mars Sportif’e Genel Müdür olarak atanarak yaklaşık 3 yıl bu görevi sürdürdü.