KKTC’de Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Faiz Sucuoğlu başkanlığında yeni hükümet kuruldu. Yeni Kabine’de Sağlık Bakanı ile Ekonomi ve Enerji Bakanı değişti.

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Faiz Sucuoğlu’nun başbakanlığında kurulan Ulusal Birik Partisi- Demokrat Parti (UBP-DP) koalisyon hükümeti, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a sunuldu. Tatar, Sucuoğlu başkanlığındaki kabineyi onayladı.

Ülkenin başbakanı Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Faiz Sucuoğlu oldu. Yeni Kabine’de sadece Sağlık Bakanı ile Ekonomi ve Enerji Bakanı değişti, diğer bakanlar aynı kaldı.

İŞTE YENİ KABİNE

Cumhurbaşkanlığında yaklaşık yarım saat süren görüşmenin ardından Sucuoğlu, basına kabineyi açıkladı. UBP’nin Başbakanlık ve 8 bakanlık, DP’nin ise 2 bakanlık aldığı kabinedeki bakanlar şöyle:

  • Dışişleri Bakanı: Tahsin Ertuğruloğlu
  • İçişleri Bakanı: Kutlu Evren
  • Turizm Bakanı: Fikri Ataoğlu
  • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bankanı: Koral Çağman
  • Ekonomi ve Enerji Bakanı: Sunat Atun
  • Tarım Bakanı: Nazım Çavuşoğlu
  • Eğitim ve Kültür Bakanı: Olgun Amcaoğlu
  • Maliye Bakanı: Dursun Oğuz
  • Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı: Resmiye Canaltay
  • Sağlık Bakanı: Dr. Ali Pilli

FAİZ SUCUOĞLU KİMDİR?

Faiz Sucuoğlu, 27 Ağustos 1961’de Baf’ta doğdu. Lefkoşa Türk Lisesi’ni bitiren Sucuoğlu, daha sonra burslu olarak Almanya’da başladığı tıp eğitimini İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi’nde tamamladı. Sucuoğlu, İstanbul’da Zeynep Kamil Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum ihtisasını yaparak, bir süre bu hastanede görev yaptı. KKTC’ye döndükten sonra askerlik hizmetini tamamlayan Sucuoğlu Lefkoşa’da açtığı kendi özel hastanesinde 20 yıl mesleğini icra etti.

Sucuoğlu, çeşitli sivil toplum örgütlerinde görev alırken 2010-2011 yıllarında Ulusal Birlik Partisi Parti (UBP) Meclisi üyeliği, 2011-2013 yıllarında da Ulusal Birlik Partisi Lefkoşa İlçe Başkanlığı görevini yürüttü.28 Temmuz 2013 erken genel seçimlerinde UBP’den Lefkoşa Milletvekili seçilen Sucuoğlu, ilk kez KKTC Cumhuriyet Meclisine girdi.

Sucuoğlu, 15 Temmuz 2015 tarihinde kurulan Cumhuriyetçi Türk Partisi-UBP koalisyon hükümetinde Turizm Bakanı olarak görev aldı.8 ay süren CTP-UBP koalisyon hükümetinin ardından 16 Nisan 2016’da kurulan UBP-Demokrat Parti koalisyon hükümetinde Sağlık Bakanı olarak görev alan Sucuoğlu, 7 Ocak 2018 erken genel seçimlerinde UBP Lefkoşa Milletvekili seçildi.

Sucuoğlu, 22 Mayıs 2019’da kurulan UBP-Halkın Partisi Koalisyon hükümetinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak görev aldı ve bu görevi 9 Aralık 2020’de sona erdi.

Evli ve iki çocuk babası olan Sucuoğlu, İngilizce ve Almanca biliyor.