Dünya Diplomatlar Birliği (DMW) Genel Başkanı Dr.Günther Meinel, Resmi temaslar için biraraya geldiği, Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Kurucu Rektörü Serhat Akpınar ile görüşmesinin ardından, KKTC limanlarına yabancı bayraklı gemilerin girmesinin engellenmesi ve GKRY tarafından yapılan hukuka aykırı girişimler hakkında açıklamada bulundu.

KKTC limanlarının uzun bir süredir, GKRY tarafından yapılan çeşitli uluslararası hukuka aykırı girişimler, siyasi lobiler, yanlış bilgilendirmeler ve yönlendirmeler sebebiyle yasaklı liman olduğu iddiası giderek artmakta ve denizcilik sektörünün diğer kollarına da sirayet etmektedir.

banner317

GKRY’nin çeşitli Bayrak Devletlerine, yanlış bir bilgilendirme ve yönlendirme ile BM Güvenlik Konseyinin ve Avrupa Birliğinin; KKTC Gazi Mağusa, Girne ve Gemi Konağı Limanları ile ilgili yasaklı liman kararları, bugüne kadar birçok olumsuzluklara ol açmıştır. KKTC sınırları içerisinde bulunan limanlara giren gemilerin; hem Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği kararları doğrultusunda uluslararası hukuku, hem de GKRY hukukunu ihlal ettiği aşikardır. GKRY’nin, bahse konu limanlara giriş yapılması halinde uluslararası hukukun ihlal edilmiş olacağı ve ceza kesileceği yönünde yapılan bildirimleri sebebiyle gemi armatörleri, bayrak devleti tarafından gemi sicilinden çıkarılacağı ve ceza ödemek zorunda kalabileceği endişesiyle, KKTC limanlarına ve Gazimağusa limanı içinde bulunan Mağusa Tersanesi’ne gelmekten vazgeçmekte veya yapılan anlaşmaları iptal etmektedir. Bu durum hem KKTC’nin ekonomik durumunu etkilemekte; hem de uluslararası armatörler açısından da problem yaratmaktadır.

Dr. Meinel: “KKTC halkının, daha iyi bir şekilde; daha kaliteli yaşaması için, ben elimden geleni yapacağım”

Konuyla ilgili açıklamada bulunan DMW Genel Başkanı Dr.Günther Meinel, Gazimağusa’da bulunan limanın, uluslararası hukuka göre herhangi bir yasadışı statüsü mevcut değildir.KKTC’de yaşayan insanlara daha iyi bir yaşam kalitesi sağlamamız için, bu yasa dışı durumu ortadan kadırmamız gerekmektedir. Bu konuyla ilgili; Avrupa Birliği Parlementosu ve Avrupa Birliği Komisyonu ile görüşmelerimize devam edeceğiz. KKTC halkının, tüm dünya insanları gibi, aynı standartlarda yaşamaya hakları vardır. KKTC halkının, daha iyi bir şekilde; daha kaliteli yaşaması için, ben elimden geleni yapacağım. Herkes iyi bir yaşamı hakkediyor. Lütfen haklarınız için; daha iyi bir yaşam için mücadeleyi bırakmayın” dedi.