Bazı serbest çalışan hekimlerin şişirerek yazdığı ‘sigorta reçetesi’ ile bazı eczacılar ve ecza depolarıyla yaptığı vurgun büyük yankı uyandırdı.

İddialara göre vurguna izin veren doktorların yazdığı reçeteler eczacılar tarafından şişiriliyor devlet bu sayede 60 milyon TL’nin üzerinde zarara uğratılıyor. Söz konusu vurgunun içerisinde 20 kadar eczanın 5 kadar doktorun ve bazı ecza depolarının adı geçiyor.

Bununla birlikte polisin bazı eczaneler ve doktorların mal varlığı araştırdığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın da konuyla ilgili suç duyurusunda bulunacağı öğrenildi.  2023 yılının ilk 7 ayında devletin ilaçlar için ödediği miktar 100 milyon TL’yi aştı.

VURGUN NASIL YAPILIYOR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile eczaneler arasında sigortalı vatandaşların ucuza ilaç alabilmesi için bir anlaşma yapılmıştı. Doktorlar sigortalardan aldıkları reçeteye hasta için gerekli ilacını yazacak hasta söz konusu reçete ile eczaneden ilaç ücretinin yüzde 20’sini ödeyerek satın alacak kalan yüzde 80 ise devlet tarafından ödenecek.

İşte tam bu noktada bazı eczacılar hastaların haberi bile olmadan ilaç sayısını arttırarak haksız kazanç elde ediyor. Söz konusu olayda sorumsuz doktorların boş reçeteleri eczaneye gönderdiği eczacının istediği kadar reçete yazarak kazanç elde ettiği söz konusu haksız kazançtan iki tarafında pay aldığı ifade ediliyor.