Kıbrıslı Türk Doktor Teoman Sırrı’dan anlamlı hareket: “Doğduğum yeri unutmadım”

Yaşamını İngiltere’nin başkenti Londra’da sürdüren Kıbrıs Türk kökenli Dr. Teoman Sırrı (MBE), doğduğu ülkenin insanlarına uygulanan ambargoya rağmen her yıl düzenli olarak tıbbi malzeme göndermeyi sürdürüyor.

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’den payeli, hem doktor, hem tıbbi araştırma uzmanı hem de, Kuzey Londra İngiliz Tabipler Birliği Başkanlığı görevinde bulunan Dr. Sırrı’nın girişimleriyle KKTC Gazimağusa Hastanesi ve sınır üzerindeki Yaşlılar Evi’ne 10 bin sterlin değerinde ilaç ve tıbbı malzeme gönderiyor.

Aralarında mide ilaçları, vitaminler, astım hastalarının kullanması gerekli ilaçlar, hastane malzemeleri, yaşlılar için özel sandalye, bezler, baston ve koltuk değneğinden oluşan bir çok yardım malzemesi, Ada’ya ücretsiz olarak Kıbrıslı Türk işadamının sahibi olduğu Euromed Maritime Ltd. tarafından ulaştırılacak.

Avrupa ve dünyanın bir çok ülkesinden Afrika ve diğer üçüncü dünya ülkelerine yardım gönderildiği halde, AB üyesi Kıbrıs adasının kuzeyine hala ambargo uygulandığını dikkat çeken Dr. Sırrı, “Malesef, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ambargo altında olduğu için, ülkemize çok yardım gitmemekte. Ben de doğduğum yeri unutmadım. Elimden geldiği kadar yardım malzemeleri gönderiyorum. İnsan doğduğu, büyüdüğü yeri asla unutmamalı” diyerek duyarlılığını ifade ediyor.

Yardımlara katkı sunan Londralı hayırsever vatandaşlara ve hiç bir ücret almadan bu yardımları hastane ve yaşlılar evine ulaştıracak olan Euromed Maritime Ltd. sahibi Sayın Hasan Gazi’ye çok teşekkür eden Dr. Sırrı, her türlü engellemeye rağmen bu tür insane yardımları sürdüreceğini kaydediyor.

Dr. Teoman Sırrı, yaklaşık 9 ay öncede Gazimağusa Hastanesi’ne yardım göndermişti. Ayrıca Dr. Sırrı’nın, Türkiye’ye de yardım gönderdiği bilinmektedir.

Imperial College St. Mary’s Hospital’den mezun olan Dr. Sırrı, mezuniyet diplomasını Kraliçesi Elizabeth’in annesi, Ana Kraliçe’nin elinden almıştı.