Alp Delimollaoğlu: Emrullah Turanlı 50 Milyon Euro’mu vermiyor…

Ercan Havalimanı ihalesini kazanan T&T Havalimanı İşletmeciliği İnşaat San. ve Tic. Şir. Ltd ortaklarından Terminal Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Alp Delimollaoğlu, Ercan Havalimanı’yla ilgili şok açıklamalarda bulundu…

T & T Havalimanı İşletmeciliği ortaklarından yapımcı ve işletmeci Terminal Yapı Ticaret Ltd. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Alp Delimollaoğlu, ortak aldığı Taşyapı’nın sahibi Emrullah Turanlı’yı ağır dille suçlayarak, 50 Milyon Euroluk temettüsünün verilmediğini söyledi.

Terminal Yapı Başkanı Alp Delimollaoğlu, 1960 yılından beri Türkiye’de ve dünyada havalimanları yaptıklarını söyleyerek, “NATO’nun kurulduğu yıllardan beri NATO’ya havalimanları yapıyoruz. Bu konuda çok deneyim sahibiyiz. İncirlik’ten tut, Diyarbakır, Merzifon, Konya, Eskişehir, Akhisar, Kayseri, Malatya’ya kadar hepsinde parmağımız var. Uçaklarla ilgili herşeyi yapıyoruz. Bu konuda en iyilerden birisiyiz. Türkiye’deki en uzun piste sahip olan Şanlıurfa GAP Havalimanı’nı anahtar teslimi biz yaptık. Bu konuda tek havalimanıdır. Amerika Irak’a girdiği zaman da Basra ve Bağdat Havalimanları’nın uluslararası standartlara çevrilmesini biz yaptık” dedi.

ERCAN HAVALİMANI İHALESİNDE YAŞANANLAR

2012’de KKTC’de Ercan havalimanı ihalesine davet edildiklerini söyleyen Delimollaoğlu, “25 yılllık yap-işlet-devret ihalesi. Bu ihaleye Türkiye’de 4-5 tane firmanın yeterliliği var. Bir tanesi de biziz. İhaleden bir hafta önce tesadüfen Haluk Gürşen diye bir arkadaşla görüştüm. Ben o na Ercan Havalimanı ihelesine gireceğimi söyleyince o da bana ‘Taşyapı’nın iş geliştirmesine baktığını’ söyledi. Sonra da ‘100 Milyon Euro’yu biz verelim. 125 Milyon Euro yatırımı biz yapalım. Sen iş bitirme belgelerini koy. Senden hiç para çıkmasın, temettü alırsın’ dedi. Çok ısrar edince biz de yapalım dedik.

İhaleyi aldıktan sonra KKTC’de bir şirket kurmanız gerekiyor. Devlet o şirketle sözleşme imzalıyor. İhalenin onaylanması için de 100 Milyon Euro yatırmanız lazım. İhale şartnamesi bu. 16 Milyon da KDV ödemesi var. 125 Milyon Euro’da 4 yıl içinde yatırım şartı var.

Haluk Gürşen vasıtasıyla Taşyapı’nın sahibi Emrullah Turanlı’yla tanıştık. ‘O da aman abi ne olursun, kulun kölen, olayım iş birliği yapalım. Ben bütün parayı koyayım. Sen iş bitirme belgelerini koy, bilgini tecrübelerini koy. Ortaklık anlaşması yapalım’ dedi. Para herkeste var. Ama iş bitirme belgesi herkeste yok. Haluk olmasaydı ben bu ihaleye yalnız girecektim. Haluk’un ısrarı ile ben bu işe girdim. Bunlar bütün parayı biz koyacağız sen temettü alacaksın dedi. Biz de kabul ettik.

İhalede Ortak Girişimci evraklarını inceledik. Yapımcı ve işletmecinin hissesi yüzde 20’den az olamaz ve hisseleri devredemez, satamaz ibaresi yer alıyor. Ortaklığa göre ihaleyi ben alıyorum yüzde 20 hissemiz var. Yüzde 70’i Taşyapı’ya, yüzde 10’da KKTC’li bir şirkete temmettünün verecektik.

Ben herşeyi hazırladım, ihaleyi girdim ve aldım. Serhat Özçelik diye bizim evrak işlerimizi yapan biri vardı. Ben KKTC’de şirket kurulumu işlerini takip etmesi için buna bir vekalet hazırladım. Bu vekaletle işlemleri takip edecekti.

Bu Emrullah denen kişi Serhat’a vermiş rüşveti. Serhat benım haberim olmadan adıma ortaklık sözleşmesi imzalamış. Ben bunu tesadüfen öğrendim. O ortaklık sözleşmesiyle de benim haberim olmadan devletle sözleşme imzalamışlar. Ben bunu KKTC’de imza töreninden bir gün önce öğrendim. Bütün şirketin A sınıfı yetkilerini Taşyapı’nın sahibi Emrullah’a vermişler. Halkbuki ihale şartnamesi gereği tek yetkili benim. İşi alan kişi benim. Yapar ve işletirim. Yapımcı 25 yıl bu görevinden ayrılamaz ibaresi var” dedi.

İmza töreninden önce sözleşmeye itiraz ettiğini belirten Alp Mollaoğlu, “Oradaki devlet memurları bir hata oldu, düzeltiriz diyerek oyaladılar. Emrullah da, “Düzeltiriz abi, onlar düzeltmezse ben düzeltirim” diyerek meğersem zaman geçirmeye çalışıyorlarmış. Mütekabiliyete itiraz ettik. Biz yer teslimini aldığımız tarihten beri 4.5 yıl geçti. Ama düzeltme olmadı”. diye konuştu.

ihles

Terminal Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Alp Delimollaoğlu, yapımcı ve işletmeci olarak ihaleyi kendisinin kazandığını ancak sözleşmede “B” sınıfı gösterilerek skandal bir hata yapıldığını söyledi.

100 MİLYON EURO PARA KRİZİ

İhaleyi aldıktan sonra para krizi çıktığını vurgulayan Delimollaoğlu,” 2012 Eylül’de ihaleyi aldık. Aralık sonunda 100 Milyon Euro para ödeyecektik. Emrullah ‘ben öderim’ demişti. Meğersem batıkmış, onda para yokmuş. KKTC’de Kaner diye dutyfree diye bir şirket var. Emrullah buna yüzde 10 hisse vermeye karar vermiş. Kaner duty free işleteceği için 50 milyon euro hava parası verdi. Bu parayı Emrullah’ın hesaplarına gönderiyor. Kaner daha sonra kefil olarak bankalardan 50 Milyon euro daha kredi alınıyor. Bu parada Emrullah üzerinden geldiği için Taşyapı 100 Milyon Euro vermiş gibi görülüyor. Sonra da 16 Milyon Euro KDV ödenecek. O nu ödememek için de dava açtılar”  şeklinde konuştu.

PARALAR TAŞYAPIYA GİDİYOR

Sözleşme imzalandıktan sonra Ercan Havalimanı gelirlerinin T & T Havalimanı İşletmeciliği adlı şirkete gittiğini kaydeden Delimollaoğlu, “100 Milyon Euroyu yatırınca havalimanı gelirleri size gelmeye başlıyor. Şimdi paralar benim haberim olmadan kurulan T & T adlı şirkete akmaya başlıyor. 2013 yılı ocağında yer teslimi alındı. 4.5 yıldır orayı T & T işletiyor. 4 yıldan sonra cironun yüzde 47.8’ini vermen gerekiyor. Ne ciro yapıyorsun belli değil. İhaleyi ben aldım. 4.5 yılda buradan cebime 50 kuruş girmedi. 4.5 yılda net 250 Milyon Euro Emrulalh Turanlı’nın cebine girdi. KKTC’de vergi rekortmeni oldu. 250 milyon euronun yüzde 20’si benimse eğer 50 milyon euro bana verilmeliydi. Demekki 50 milyon eurom verilmedi” şeklinde konuştu.

4 senede bitirilmesi gereken yatırıma ise 3 sene hiç el vurulmadığını belirten Delimollaoğlu, “4.5 yıl oldu. Hala terminal binası yapılmadı. 125 milyon euro yatırım yapılması gerekiyor, yapılmadı. Şuanki yapılan terminal binasının projelerini ben hazırladım. Benim tasarımım, herşeyimi çaldı. Cinnet geçiriyorum. Yapımcılık ve işletmecilik haklarımı elimden aldı. 50 Milyon Euro paramı vermedi. Oradaki yatırımı yapmıyor” diye konuştu.

Yürütmeyi durdurmak için defalarca dava açtığını kaydeden Delimollaoğlu, “Davalar açtık, ancak huıkuk çok yavaş işliyor hala karar verilmedi”.

EMRULLAH TURANLI BAKANI RÜŞVET İSTEMEKLE SUÇLADI

Emrullah Turanlı’nın havalimanını denetlemek isteyen bakanı rüşvet istemekle suçladığını kaydeden Delimollaoğlu, “Kıbrıs’ta 15 haziranda Genç TV’ye çıktı, “Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğrul bemni odasına çağırdı benden tehditle 11 milyon Dolar rüşvet istedi” diye açıklama yaptı. Kıbrıs’ta şimdi kıyamet kopuyor. Tahsin bey şimdi Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüştü. Bakalım ne olacak.

Genel kurula gidiyoruz, bizi almıyorlar. Evrakları bize vermiyorlar. Benim işime, beni almıyorlar. Davul benim boynumda, tokmak onların elinde. Bürokratlar çok yanlış yaptı. İhale şartnamesine uymayarak hata yaptılar. Bütün sorumluluık bende. Benim paralarımı çalarak götürüyor. Dava açtık 4 yıl geçti hala birşey yok” dedi.

Emrullah Turanlı’nın sorunsuz bir ortaklılığının olmadığını söyleyen Delimollaoğlu, “Emrullah’la beni biraraya getiren Haluk Gürşen denilen kişiye yüzde 5 sözü vermiş. Sonra ilk o nu göndermiş. Four Winds projesinde Biat İnşaat’ı kazıklamış. Çepni’yle kapıştı. Mashattan projesinde İbrahim Öztürk’le ve Mehmet Gül’le davalık oldu. Hakan Kıran’la davalık oldu. Kimle işbirliği yapsa davalık olmuş. Astaldi ile iş yapmış, rezil sürvah olmuş. Bir tane normal ilişkisi yok. En son Doğan Grubu’nun Trump projesinde sorun yaşadı, kovuldu. Müteahhitlik en önemli meslektir. Ülkemizin itibarını da zedeliyor. Arkadan dolanıpta hırsızlık yapmak doğru değil.” şeklinde konuştu…

Taşyapı konuyla ilgili açıklama yaparsa burada yer vereceğiz…