Kıbrıs kumardan sonra Foreks’in de merkezi mi oluyor?

Piyasalarda son günlerde bazı foreks firmalarının Kıbrıs’da ofis açtıkları ve buradan işlem yapmaya hazırlandıkları konuşuluyor.
Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), yatırımcılardan gelen yoğun şikayetler ve yaşanan büyük kayıplar üzerine geçen Şubat ayında kaldıraçlı işlemlere (foreks) ilişkin tebliğde değişikliğe gitmişti. Kaldıraçlı işlemlerde teminat olarak asgari 50 bin TL şartı getirilirken, kaldıraç oranı 100:1’den 10:1’e düşürülmüştü.

Bu gelişmelerden sonra bazı foreks firmaları kapanmış veya personel çıkarmıştı.

FOREKSİN KUMARDAN FARKI YOK

Düzenlemeden sonra görüşü sorulan Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, şu açıklamayı yapmıştı:

“Yapılan iş sağlıklı bir iş mi sağlıklı bir gelir kaynağı mı? Sermaye piyasasında nitelikli yatırımcılarımı yüzde 95’in üzerinde kayıp ve memnuniyetsizlikle sonuçlanıyorsa o işlem sağlık bir işlem değildir. Benim vadeli işlem ve opsiyon borsam var. Hedge amacıyla, kurumsal metadolojilerle yapılarsa tamam ama foreksin kumardan çok bir farkı yok. Kumar güdüsüyle yapılan işlemler sermaye piyasamıza uymuyor”

KIBRIS KUMARDAN SONRA FOREKSİN DE MERKEZİ Mİ OLUYOR?

Türkiye’de kumarın yasaklanmasından sonra büyük gazinolar rotayı Kıbrıs’a çevirmişti. Adada hala “casino” adı altında önemli kumar merkezleri olduğu biliniyor. Şimdi benzer bir şekilde piyasalarda son günlerde bazı foreks firmalarının Kıbrıs’da ofis açtıkları ve buradan işlem yapmaya hazırlandıkları konuşuluyor. Çalışacak personelin de Türkiye’de farklı şirketler üzerinden sigorta girişlerinin yapılacağı belirtiliyor.

Söylentiler doğru ise bu kurumların hangi esaslara göre çalışacağı ve denetlenmesinin nasıl yapılacağı büyük önem taşımakta. Yatırımcıların mağdur olmaması için başta Sermaye Piyasası Kurulu ve ilgili bakanlıkların gerekli araştırmaları yapması bekleniyor.