Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren Ercan Havalimanı’nın genişletilme çalışması bir ay önce tamamlandı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla açılan havalimanı bazı tartışmaları beraberinde getirdi.

Ercan Havalimanı’ndaki genişletme çalışmalarını yapan T&T adlı şirketin patronu ve Taşyapı İnşaat’ın sahibi Emrullah Turanlı’nın, elektrik idaresine 45 milyon TL borcu KKTC’de tartışma yarattı.

Kıbrıs Özgür Gazetesi yayımladığı haberde, şu ifadelere yer verdi: “El-Sen, Ercan Havalimanı’nı tam 11 yılda açabilen, ancak projeyi yine de tam anlamıyla bitiremediği için açılışından bir çok sorun yaşanmasına neden olan ve üstüne üstlük Bakanlar Kurulu tarafından 59 milyon euro vergi borcu silinen Türkiyeli sermaye T&T’nin sahibi Emrullah Turanlı’nın Kıp-Tek’e tam 45 milyon borç taktı.“

Mağusa Haber Ajansı da okuyucularına, El-Sen’in “Özelleştirilen havalimanını 45 milyon TL elektrik borcu var” paylaşımını duyurdu.

Yine Kıbrıs Tercüman Gazetesi de birinci sayfasına taşıdığı haberde, “El-Sen: Ercan Havalimanı’nın kuruma 45 milyon TL borcu var” diye yazdı.

Kıbrıs Postası’nda yer alan bilgiye göre; Ercan Havalimanı’nın borç miktarının gündeme getirilmesinin ardından eleştirilerin odağında olan Taş-Yapı sahibi, T&T’nin büyük ortağı Emrullah Turanlı, 45 milyon TL’lik borcun 28 Mart Perşembe günü ödeyeceğini taahhüt etti.