CIPA Yatırım Ödülleri: “Kıbrıs başardığının çok daha fazlasını hedefliyor”

“Kıbrıs Cumhuriyeti” Yatırım Tanıtım Ajansı CIPA’nın Uluslararası Yatırım Ödülleri töreni çarşamba akşamı Lefkoşa’da Başkanlık Sarayı bahçesinde Devlet Başkanı Nikos Anastasiadis himayesinde beşinci kez düzenlendi. Törene siyasi yetkililer, iş çevreleri, Kıbrıs’ta faaliyet gösteren yatırımcılar, ayrıca Avrupa Yatırım Bankası Başkanı Werner Hoyer katıldı.

CIPA Başkanı Hristodoulou Angastiniotis törende yaptığı konuşmada Kıbrıs’ın başardığından çok daha fazlasını hedeflediğini söyledi.

Angastiniotis konuşmasında, Kıbrıs’ta gösterilen tahammül ve bağlılıktan özellikle söz etti, adanın ekonomik krizin derslerinin avantajlarını kullandığını, daha etkin ve daha başarılı bir şekilde ortaya çıkabildiğini belirtti.

CIPA Başkanı şöyle devam etti:

“Kıbrıs ekonomisi geçiş dönemindedir. Dünya Bankası ‘İş Yapma’ Raporu’nda geçen yılla ilgili 13 sıra yukarı tırmanmış, 189 ülke arasında ilk onda yer alabilmiş olabiliriz. Geçen Mart’ta makroekonomik uyum programından resmen çıkmış, yatırım fonları yasasını modernleştirmiş, 3 milyar avroyu geçen fonları üç katına çıkarabilmiş, bir ülke ve bir ekonomi olarak güvenilirliğimizi yeniden kazananmış olabiliriz. Avro Grubu ön koşul olan mali verimliliği sağlayan Kıbrıs halkının ve yetkililerinin bu sorumluluğunu övmüş olabilir, ancak bundan daha fazlasını hedeflemeliyiz.”

“CIPA hükümetle tam bir işbirliği halinde ülkenin rekabet edilebilirliğini daha da artırmayı desteklemeye ve bir dizi reform daha yapılmasına devam etmeye gönülden bağlıdır.”

Avrupa Yatırım Bankası Başkanı Werner Hoyer de konuşmasında, Kıbrıs’ın ekonomide ve toplumda gerekli değişiklikleri gerçekleştirmedeki kararlığını övdü, ülkenin mali kriz sırasında birçoğunun öngördüğü şeyler üzerinde ülkenin esnek davrandığının altını çizdi.

Kıbrıs’ta kayda değer bir iyileşme olduğundan söz eden Avrupa’da buna benzer çabayı sadece İrlanda’nın gösterdiğini kaydeden Hoyer, sürdürülebilir gelişme, daha fazla yatırımlarla Kıbrıs ekonomisinin rekabet edilebilir avantajlarını ileriye götürürken kamu maliyesinin ihtiyatlı yönetimi için yolun ana ön koşulunun reformlara devam etmek olduğunu belirtti.

Avrupa Yatırım Bankası Başkanı son olarak Kıbrıs’taki yeniden birleşme çabalarından söz etti, bir çözümün bütün Kıbrıslılar için ekonomik gelişme ve refah için büyük bir hız kazanmasına yardımcı olacağını kaydetti.

Bu yılki ödülleri, Orascom – Gemini Emlak, Diplomat Cyprus, GO PLC, Absolute Investment Group, MSC Shipmanagement Ltd, Renaissance Capital, Atterbury Europe ve Emma Delta Variable Capital Investment Ltd (Fon) şirketleri aldı.

Ayrıca Avrupa Yatırım Bankası, Kıbrıs’ta yatırımları teşvik için katkılarından dolayı onur ödülüne layık görüldü.