Ulusal Birlik Partisi’nde (UBP) ‘Olağanüstü Kurultay’ heyecanı yaşandı.

12.30 – UBP KURULTAYI SONA ERDİ

UBP’nin yeni Genel Başkanı, Başbakan Üna Üstel’in konuşmasının ardından kurultay sona erdi. Kurultayın sonunda ‘aile fotoğrafı’ çektirildi.

12.00 – UBP’NİN YENİ GENEL BAŞKANI, BAŞBAKAN ÜSTEL’İN KONUŞMASI

Divan tarafından Genel Başkan ilan edilmesinin ardından eşiyle birlikte kürsüye çıkarak teşekkürlerini ileten Üstel “Sizlere layık olmak için ekip arkadaşlarımla, yol arkadaşımla, siz değerli üyelerimizle bu yolu yürüyeceğiz. Sizlere layık olmak için elimden gelen çabayı göstereceğim” dedi.

Üstel, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile uyumlu şekilde hareket edeceğini, Kıbrıs sorunu konusunda Tatar’a tam destek olacaklarını söyledi.

Seçimlerde halkın UBP’ye hükümet etme görevi verdiğini dile getiren Üstel, zor bir dönemden geçildiğini ancak UBP’nin zorluktan kaçmadığını kaydetti.

“Bugün bize dil uzatanlar dün bu göreve ortak olmaları için çağrı yaptığımızda bu taşın altına elini koyma cesareti gösteremedi” diyen Üstel, yaşanan koalisyon ve hükümet kurma süreçleri anımsattı.

“Bırakın onlar konuşsun biz yolumuza devam edeceğiz. Biz iş yapacağız onlar konuşacak” diyen Üstel, bunun Kıbrıs sorunu konusunda da yapıldığını söyledi.

“50 sene var federasyonu konuşurlar. 50 sene var KKTC’nin ileriye gitmemesi için ellerinden geleni yapıyorlar” diyen Üstel, “Neden biliyor musunuz? Bizi Rum’a yama yapsınlar… Ve yine 74 öncesi gibi aynı eziyetleri çekelim… Ama biz UBP olarak bunların karşısındayız” dedi.

Cumhurbaşkanı Tatar’ın ortaya koyduğu vizyona işaret eden Üstel, Tatar’a bu vizyonda tam destek verdiklerini söyledi.

Başbakanlık görevini alma sürecini anımsatan Üstel, Sucuoğlu’nun istifa ettiğine işaret ederek, Sucuoğlu’na hem geçmiş olsun dileklerini iletti hem teşekkürlerini iletti.

“BANA BİRİNCİ ATAEŞTEN GÖMLEĞİ GİYDİREN FAİZ SUCUOĞLU, İKİNCİ ATEŞTEN GÖMLEĞİ GİYDİREN YİNE FAİZ SUCUOĞLU”

Üstel, “Bana birinci ateşten gömleği giydiren Faiz Sucuoğlu, ikinci ateşten gömleği giydiren yine Faiz Sucuoğlu, kendisine yürekten teşekkür ediyorum” dedi.

Halkın refahı için anavatan Türkiye ile imzalanan protokollerin arkasında duracaklarını ifade eden Üstel, ülkenin 2007’den beri devam eden sorunları olduğunu söyledi.

Ülkedeki sorunların çözülmesi için gerekli reformları hayata geçirmeye çalıştıklarını anlatan Üstel, belediyelerin birleştirilmesi konusuna işaret ederek yaşanan süreci anımsattı. Üstel, konuyla ilgili kriterlere tüm partilerin imza attığını söyledi.

“Bize soğukkanlı katil dediler. Sorarım size hangimiz katil. Biz ülkemiz için uğraşıyoruz” diyen Üstel, dünya, AB ve Türkiye’den gelen raporların belediye sayılarının azaltılmasına ihtiyaç olduğunu gösterdiğini ifade etti.

Karşı çıkanların da bunun gerekli olduğunu gördüğünü ancak bunu yapmaya cesaret edemediğini ifade eden Üstel kendilerinin ise cesaret ederek bu adımı attığını kaydetti.

“PAZARTESİ ÇALIŞMALARA BAŞLAYACAĞIZ”

Anaysa Mahkemesinin verdiği karara saygısı olduğunu ifade eden Üstel, muhalefete “Madem niyetin buydu niye toplantılara katıldın, niye bizi oyaladın? Bırakmadın bizi gününden yapalım?” dedi, ülkenin kaosa sürüklendiğini, bunu UBP’nin yapmadığını anlattı.

Yarın bakanlar ve koalisyon ortakları ve Cumhurbaşkanı ile bu kaosun ortadan kalkması için çalışmalara başlayacaklarını söyleyen Üstel, “Zamanımız yok bir hafta daha çalışıp bu işi neticelendireceğiz” dedi.

Enflasyondan etkilenen gerek memurlar gerek serbest çalışanlara katkılar yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini dile getiren Üstel, bunlar sürerken tek adaylı kurultay yapıyorsunuz sesleri yükseldiğini söyledi.

“UBP 40 kurultay yaptı. 30 kurultayına tek adaylı gitti” diyen Üstel, muhalefet partilerinin de tek adaylı kurultaylar yaptığını, hatta “salonu bile dolduramadığını” ifade etti. Üstel bazı partilerin kurulduğu günden bugüne hiç tek adaylı olmayan kurultay yapmadığını söyledi, “Kendileri aynaya bakmıyor. Lütfen eleştirirken aynaya baksınlar” dedi.

“YEREL SEÇİMLER ULUSAL DAVA İÇN ÇOK ÖNEMLİ”

Yerel seçimlere işaret ederek, “Çok önemli bir seçimin arifesindeyiz” diyen Üstel, yerel seçimlerin ulusal dava için çok önemli olduğunu söyledi.

Üstel, geçmişteki dargınlıkların ve küskünlüklerin bir kenara konması gerektiğini ifade etti “Bir olacağız birlikte olacağız” dedi.

Yarından sonra partinin yetkili organlarıyla oturup yerel seçimlerde adayların nasıl belirleneceğiyle ilgili yöntemi ortaya çıkaracaklarını ve en güçlü isimlerle partililerin karşısına geleceklerini kaydeden Üstel, “Çünkü yerel seçimlerle zaferle çıkmamız lazım. Kazanacağız, başka çaremiz yok, kazanırken de birlikte kazanacağız, çünkü davamız birdir” dedi.

11.30 – CUMHURBAŞKANI TATAR’IN KONUŞMASI

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, kurultayda olmaktan büyük memnuniyet duyduğunu söyledi. Yıllarca birlikte mücadele ettiklerini kaydeden Tatar, Cumhurbaşkanlığı seçimindeki destek için de teşekkür etti.

“UBP her zaman Kıbrıs Türk halkının varlığı için mücadele eden yürekli insanlarım partisidir” diyen Tatar, Anayasa’ya göre tarafsız olduğunu ama gönlünün nerede olduğunu bilindiğini kaydetti.

Kendisine saldırılar yapıldığını dile getiren Tatar, “Cumhurbaşkanlığı seçiminde benden çok altında oy alan bir kişinin bir kişinin sürekli laf sokuşturmasını kabul etmem” dedi.

Üstel ve ekibine teşekkür eden Tatar, konuşmanın kolay olduğunu esas olanın icraat olduğunu ifade etti.

Tatar, “Sayın Akıncı 6 ay daha Cumhurbaşkanlığı’nda oturdu nasıl oturmaya devam etti? Mahkemeye başvuruldu Meclis kararı alındığı söylendi. Siz de meclis kararı alın.” dedi.

Kendi görevinin vatanı savunmak olduğunu dile getiren Tatar, New York öncesi meclise bilgi vereceğini dile getirdi.

11.15 – UBP GENEL SEKRETERİ HASİPOĞLU’NUN KONUŞMASI

UBP Genel Sekreteri Oğuzhan Hasipoğlu, kurultayda bir konuşma gerçekleştirdi.

Oğuz Hasipoğlu, olağanüstü kurultay yaptıkları için eleştiriler aldıklarını söyleyerek, “Eleştirilere en güzel cevabı bu kalabalıkla sizler veriyorsunuz” dedi.

UBP’nin yaptığı demokratik seçimleri hiçbir partinin yapmadığını kaydeden Hasipoğlu, “5-7 adaylı kurultaylarımız oldu. Hangi parti böyle kurultay gerçekleştirdi?” ifadelerini kullandı.

Bir yerel seçim süreci içerisinde olunduğunu hatırlatan Hasipoğlu, yerel seçimlerde ve birlik bütünlük adına yola Başbakan Ünal Üstel ile devam etme kararı alındıklarını söyledi.

Hasipoğlu, münhal de açtıklarını, uygun olarak tek başvuruyu ise Ünal Üstel‘in yaptığını söyledi. Hasipoğlu, “UBP’nin demokratik kurultay yapmadığını söylemek kimsenin haddine değildir” dedi.

UBP’yi, halkı ve KKTC’yi sevdiklerine vurgu yapan Hasipoğlu, eski Genel Başkan Sucuoğlu’na da teşekkür etti.

Partinin önünü açabilecek kişiyi Sucuoğlu’nun işaret ettiğini, bu nedenle Sucuoğlu’na teşekkür ettiğini kaydeden Hasipoğlu, “Bizi eleştiren CTP, sadece eleştiri yapıyor. Tıkanan süreçte CTP ile görüştük. Dış politikada görüş ayrılıklarımız vardı ama konu bekleyebilir dedik. Elini taşın altına koymadılar” dedi.

CTP’nin samimi olmadığını ve ateşten gömleği giyecek cesarete sahip olmadığını ifade eden Hasipoğlu, “Onlar eleştirir, UBP reform yapar” vurgusunu yaptı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar‘a da teşekkür eden Hasipoğlu, “40 yıldır görüşülen federasyon müzakerelerine noktayı koydu ve egemen eşitliği masaya koydu” dedi. Kapalı Maraş’ın açılmasının da reform olduğunu ifade eden Hasipoğlu, CTP’ye de müzakere masasında tek ses olma çağrısında bulundu.

Eroğlu döneminde federasyon görüştüklerini, şimdi sıranın CTP de olduğunu ifade eden Hasipoğlu, CTP’ye müzakere masasında tek ses olma çağrısını yineledi.

11.00 – UBP KURULTAYI BAŞLADI

UBP Olağanüstü Kurultayı bir saat gecikmeli bir şekilde saat 11.00’de Yakındoğu Üniversitesi – Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nde başladı.

Kurultaya Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, koalisyon ortakları Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür ve Çevre Bakanı, DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı, YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, bakanlar, bazı milletvekilleri, belediye başkanları ve partililer katıldı.

Kurultayda, Faiz Sucuoğlu’nun istifasıyla boşalan genel başkanlık için Ulusal Birlik Partisi Girne Milletvekili, Başbakan Ünal Üstel tek aday oldu.

UBP Genel Sekreteri Oğuzhan Hasipoğlu divanı açıkladı.

Divan başkanlığına İlker Edip getirilirken, divan başkan yardımcılığına Emine Uzun getirildi.

Diğer divan üyeleri şu şekilde:

-Ayşe Gardiyanoğlu

-Şahap Tokatlı

-Hatice Aşık

Divan oluşumunun ardından konuşan Divan Başkanı İlker Edip, “13’üncü olağanüstü kurultaya hoş geldiniz” diyerek, UBP’nin bugün bir kez daha büyük hedeflere ve yeni zaferlere koşmaya hazırlandığını kaydetti. Edip, kurultayda çıkacak kararların ülkeye ve partiye hayırlı olmasını diledi.