Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülük ettiği aralarında iş insanlarının da olduğu 3 ülkeyi kapsayan Körfez Turu, Türkiye ile bölge arasında ekonomiye yönelik anlaşmaların da imzalanmasına neden oldu.

Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin kapsayan ziyaretler, bölgeden Türkiye’ye yönelik yatırımların da sinyalini verdi. 3 günlük Körfez Turu sona ererken asıl yatırım ise Avrupa’dan geldi. Dünya gazetesinden Kerim Ülker’in haberine göre Fransa’nın enerji devi Rönesans Holding grup şirketlerinden Rönesans Enerji’nin yüzde 50 hissesi Fransız devi TotalEnergies tarafından satın alındı. Yeni yapılanmayla 6 hidroelektrik santralı (HES) projesiyle 166 MW’lık kurulu güce sahip Rönesans’ın yüzde 50’si TotalEnergies’in kontrolüne geçti.

MNG KARGO’NUN HİSSELERİNİN TAMAMI SATILDI

Önceki gün de Avrupa’nın en büyük taşımacılık şirketlerinden olan Alman DHL Group, Türkiye’nin önde gelen kargo şirketlerinden biri olan MNG Kargo’nun hisselerinin tamamını satın aldı. Anlaşmanın ilginç detayı ise 27 aktarma merkezi, 800’ün üzerinde şubesi ve yaklaşık 10 bin çalışanı bulunan MNG Kargo’yu alan DHL Group’un CEO’su Tobias Meyer’in açıklamalarıydı.

Meyer, MNG Kargo ile planlarının e-ticaret ile bağlantılı olarak devam edeceğini dile getirmişti. Her iki dev anlaşmanın imzası kurumadan, Almanya’dan iki yatırım haberi daha geldi. Bu kez sağlık sektöründen. Almanya’nın asırlık şirketlerinden biri olan, ortopedi teknolojisi ve protezde dünyanın en büyüğü olarak kabul edilen Otto Bock, iki Türk şirketinden önemli bir alım gerçekleştirdi.

İKİ TÜRK ŞİRKETİNİN YARISINDAN FAZLASINI SATIN ALDI

1 milyar euronun üzerinde ciro elde eden Alman devi, önce Bilimop Ortopedi’nin yüzde 70’ini, ardından da Proklinik Sağlık Hizmetleri Sanayi şirketinin yüzde 51’ini satın alma kararı aldı. Ankara Üniversitesi Protez-Ortez bölümü mezunları olan Birsen Söyler ve Osman Söyler tarafından Temmuz 1998 de Ankara’da kurulan Bilimop Ortopedi, 30’dan fazla çalışana sahip.

İstanbul merkezli Proklinik ise tıpkı Ankaralı Bilimop gibi ortopedi alanında faaliyet gösteriyor. Her iki Türk şirketinde kontrol hisseyi satın alan Otto Bock, 1919 yılında kuruldu. Dünya genelinde 9 bine yakın çalışanı olan Alman şirketin tesisleri, İkinci Dünya Savaşı sonrasında Sovyet güçleri tarafından ele geçirilmiş, ardından üretimi batı Almanya’ya kaydırmıştı. Ottobock, 2005’ten beri Uluslararası Paralimpik Komitesi’nin (IPC) resmi uluslararası ortağı olarak biliniyor.