JLL üçüncü çeyrek analizlerinde ilk defa hem Türk Lirası hem de yabancı para birimi cinsinden tüm ticari gayrimenkuller için birincil kira rakamlarına yer verdi.

Rapordaki stok verilerine göre, AVM arzı bu yılın üçüncü çeyreğinde 412 merkez ile 12,6 milyon metrekareye ulaştı. İstanbul’daki A sınıfı ofis arzı 5,5 milyon metrekareye ulaşırken, yeni ofis projelerinde Anadolu Yakası ön plana çıktı

Ticari gayrimenkulde özgün profesyonel hizmetler sunan JLL Türkiye’nin ‘Türkiye Ticari Gayrimenkul Pazarı Görünümü – 2018 3. Çeyrek’ raporu yayınlandı. Rapora göre İstanbul’da halihazırda hizmet veren 119 AVM bulunuyor, 16 merkez ise yapım aşamasında. Türkiye genelinde ise şu anda 412 AVM hizmet veriyor. İstanbul dışındaki illerde 22 AVM yapım aşamasında. AVM’lerdeki birincil kira rakamı ise bu yılın üçüncü çeyreğinde metrekare başına aylık 325 TL olarak hesaplandı.

A SINIFI OFİS ARZI ARTTI, YENİ PROJELERİN ADRESİ ANADOLU YAKASI

İstanbul’daki A sınıfı ofis arzı 2017’nin üçüncü çeyreğinde 5,2 milyon metrekare iken, bu yılın son çeyreği itibarıyla bu rakam 5,5 milyon metrekareye ulaştı. JLL’nin çalışmasına göre Anadolu Yakası, yeni projelerin yüzde 77’sine ev sahipliği yapıyor. 2018’in üçüncü çeyreği baz alındığında kiralama işlemi bakımından Ümraniye, Ataşehir, Kağıthane ve Maslak ön plana çıktı.

LOJİSTİK PAZARI BEKLEMEDE

İstanbul ve Kocaeli alt pazarlarındaki toplam lojistik arzı ise bu yılın üçüncü çeyreğinde 9,92 milyon metrekare olarak hesaplanırken, ticari kullanım amaçlı lojistik arzı ise 5,99 milyon metrekare olarak kayıt altına alındı. Bunun yanı sıra lojistik pazarı kiralama işlemi bakımında geçtiğimiz yıllara oranla oldukça durgun bir görünüm sergilemektedir.

TURİZM ESKİ GÜNLERİNE DÖNÜYOR

JLL’nin raporuna göre 2018 Ocak- Ağustos döneminde İstanbul’a gelen toplam yabancı ziyaretçi sayısı 6,56 milyon oldu. İstanbul, ‘Genel’ otel performansı özelinde bu yılın ilk sekiz ayında doluluk oranı bir önceki yılın aynı dönemine oranla 12 artarak yüzde 69’a ulaştı.