DMW “DÜNYA DİPLOMATLAR BİRLİĞİ”NİN TOPLANTISI TAMAMLANDI

Merkezi İsviçre’de bulunan; Uluslararası Diplomatlar Birliği ( Diplomaten International-DMW )  bünyesinde yer alan;  DMW Türkiye ve DMW Kıbrıs Grupları’nın iş birliğiyle Girne Amerikan Üniversitesi Spectrum Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen uluslararası etkinlik sona erdi.

GAÜ’den verilen bilgiye göre; Ülkemiz ile yurtdışından akademisyen ve uzmanlar eşliğinde gün boyu gerçekleştirilen sunum ve paneller aracılığıyla “Dünyanın daha fazla insanlığa ihtiyacı var”  teması doğrultusundaki görüşler ve öneriler etkinliğe damgasını vurdu. Ortak temenniler; Coğrafya gözetmeksizin, insani değerlerin farkındalığında olan, bu değerlerin yaşatılması ve yayılması amacını paylaşan bireylerin eliyle, dünya toplumlarının huzuru, daha iyi bir toplumsal birlikteliğin sağlanması gibi ana koşulların oluşabilmesi talepleri üzerinde yoğunlaştı.

AB’nin yeni genişleme sürecinde, birliğe yeni üyelerin hazırlanması amacıyla Avrupalı parlamenterler tarafından ilk kuruluş bildirgesiyle ortaya çıkan DMW’nin ülkemizde gerçekleştirilen toplantısının açılış konuşmasını, birliğin Kıbrıs Başkanı sıfatıyla; GAÜ Kurucu Rektörü ve DP Milletvekili Serhat Akpınar gerçekleştirdi. Konuşmasında, özellikle Gazze’de yaşananlar üzerinden ‘insanlık acısını’ tarif eden Akpınar; “İnsan hakları, ortak insanlığımızın temel taşıdır. Bunlar belirli bölgeler, dinler veya ideolojilerle sınırlı değildir. Bunlar evrenseldir. Dünyanın her köşesinde saygı duyulmasını sağlamak ve bu hakların tanıtımı ve koruma bizim görevimizdir. Buna siyasi olarak uygun olmasa bile, sesli olmayanları savunmak da dahildir. İnsani bakış açısı sınırları aşar. Savunmasızları korumak ve barışı desteklemek için ortak sorumluluğumuzu hatırlatan bir eylem çağrısıdır. Diplomatlar olarak, bu perspektifi ileriye taşımak için eşsiz bir konumdayız. Uluslararası işler aleminde en önemli görevimizin insanlığa hizmet etmek olduğunu hatırlayalım. Uluslararası sahneyi herkes için daha adil, şefkatli ve insancıl bir arenaya dönüştürebilmemiz, ortak çabalarımız sayesindedir.” ifadeleriyle katılımcılara seslendi.

Serhat Akpınar’ın konuşmasının ardından; DMW Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Günther Meinell’in mesajı okundu. Kürsüye davet edilen Uluslararası Diplomatlar Birliği (DMW) Başkan vekili Halil Sert, başkanlığını yaptığı heyet adına toplantının misyonuna vurgu yaparak; Birliğin çalışma ve çabalarında, küresel sorunlar yanında saldırganlık potansiyelinin en yüksek düzeyde seyrettiği savaş kurbanlarının, çocuklar ve siviller olmasının insanlığa yöneltilecek en önemli ‘soru’ olarak görüldüğüne işaret ederek; “İnsani değerlerin denge unsuru olabilmesi koşulu, halen faydalanılabilecek  en evrensel, en kutsal ve en etkili çaredir.” değerlendirmesini yaptı.

Başta; GAÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Haydar ve üniversitenin akademik, idari kadro ile öğrencilerinin yanında geniş dinleyici kitlesini ağırlayan etkinlikte; Misafir konuşmacıların yanı sıra, Girne Amerikan  Üniversitesi Akademisyenleri sundukları bildiri ve çalışmalar ile katkıda bulundular. Sırasıyla kürsüde yerlerini alan; Yrd. Doç. Dr. Hasibe Şahoğlu “İnsan Haklarıyla- İlişkilerde Gerçek Dünya Olaylarını Dikkate Alma”, Doç. Dr. Enver Gülseven “Soğuk Savaş Sonrası İyimserlikten Liberal Dünya Düzeninin Krizine- Uluslararası İlişkileri Yeniden Düşünmek”, Yrd. Doç. Dr. Boğaçhan Bayülken “Eğitim, Neden Olumlu Ve Adil Toplumları Teşvik Eden ve Sürdürülebilir Dönüşümleri Harekete Geçirecek Şekilde Tasarlanmalıdır”, Prof. Dr. Lawrence Emeagwalı “İnsanlık Köprüleri: Şefkatli ve İnsani Bir Gelecek İçin Dünyayı Birleştiriyoruz” ve Dr. Belkıs Şahinoğlu ise “Uluslararası Hukuk Düzenini Hatırlamanın Önemi”  başlıklı sunumlarını gerçekleştirdiler.

PROGRAM DETAYLARI İÇİN TIKLAYINIZ