Tarım sektörünün genel büyümeden küçük kalmasının üzüntü verici olduğunu söyleyen Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, “Hükümetimizden beklentimiz, tarımda seferberlik ilan ederek, tarımdan kaçışa dur diyecek önlemleri bir an önce hayata geçirmesi ve tarıma tekrar itibarını kazandırmasıdır” diye konuştu.

Antalya Ticaret Borsası Aralık ayı olağan Meclis toplantısında, ekonomiye ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan ATB Başkanı Ali Çandır, Türkiye ekonomisinin 3.çeyrekte yüzde 11,1 büyümesine karşın, tarım sektörünün genel büyümeden küçük kalmasının üzüntü verici olduğunu söyledi. Çandır, “Açıklanan rakamlarda bizi üzen ise tarım sektörümüzün yüzde 2,8’lik büyüme ile genel büyüme rakamlarının 4 kat gerisinde kalmasıdır. Ülkemizde müthiş bir potansiyele sahip tarım sektörünün hak ettiği noktalara ulaşabilmesi için Hükümetimizden beklentimiz, tarımda seferberlik ilan ederek, tarımdan kaçışa dur diyecek önlemleri bir an önce hayata geçirmesi ve tarıma tekrar itibarını kazandırmasıdır” diye konuştu.

“Yasak kalkmasına rağmen Rus gümrüğünde sorun var”

Rusya’ya ihracat konusunda da değerlendirmelerde bulunan Çandır, yaş meyve sebze sektöründe Rusya Federasyonu’na gerçekleştirilen ihracatta belirli firmalara izin verilmiş olmasının haksız rekabet oluşturduğunu kaydetti.

Çandır, Rus pazarında çiçek ihracatına yönelik yasağın kalkmasına rağmen gümrükte sorun yaşandığını ve ihracatın gerçekleştirilemediğini de bildirdi.

Turizm sektörüne tedarik sağlayan üyelerin bir önceki yıla oranla satışlarında artış olduğunu kaydeden Çandır, ancak vadelerin artması ve tahsilatların gecikmesi nedeniyle kaygı duyduklarını söyledi.

“Et sorunu ithalatla aşılamaz”

Çandır, et konusunda yaşanan sorunun da ithalatla kalıcı şekilde aşılamayacağını vurgularken, sorunun üretimle aşılabileceğini belirtti. Üyelerinin sorunlarını TOBB Ticaret Borsaları Konseyi’nde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’ya aktardığını bildiren Çandır, “Üyelerimizin dile getirdiği sorunları ilgili kurumlar ve Birliğimiz ile paylaşıyor ve çözüm arıyoruz. Yine sorunlarımızı geçtiğimiz günlerde düzenlenen Ticaret Borsaları Konseyi’nde Tarım Bakanımıza aktardım. Bizlere zaman ayıran ve sorunlarımızı ilgiyle dinleyen bakanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Haksız rekabet uyarısı

ATB Meclis toplantısında üyeler de sektörel konuları değerlendirdi. ATB Meclis Üyesi Cüneyt Doğan, domateste Rusya pazarını değerlendirirken, Rus heyetinin Antalya’da domates üreticilerine ziyaretler gerçekleştirdiğini, ihracata izin verilen üç firma sayısının 30’a çıkarılmasının planlandığını, bunlardan 9’unun da Antalya’dan olmasının beklendiğini bildirdi. Doğan, ziyaret edilen firmaların topraksız tarımla uğraşan üretici firmalar olduğunu, ihracatçı firmalar olmadığına dikkat çekerken, haksız rekabet uyarısında bulundu.

Meclis Üyesi İbrahim Yılmaz, Rus pazarının tam olarak çiçek ihracatına açılmadığını belirterek, “Yönetimler tarafından sıkıntı olmadığı söylense de gümrüktü yaşanan sıkıntı nedeniyle fiili olarak çiçek ihracat yapamıyoruz. Yeni yılda bu sorunun aşılmasını umut ediyoruz” dedi.

Ucuz et eleştirisi

ATB Meclis Üyesi Osman Yardımcı ise Et ve Süt Kurumu’nun marketlere ucuz et vermesini eleştirdi. İthal edilen ve vatandaşa satılan kıymalarda kalitesiz yağ oranının fazla olduğunu ileri süren Yardımcı, “200 gram yağ, 50 gram paket, 750 gram et hesap edildiğinde sattıkları kıyma bizim sattığımızla aynı fiyata geliyor. Yüklenici firmalar kıymaya bonfile koyacak değil, böbrek yağını karıştırarak halka sunuyorlar. Bize karkas et versinler vatandaşa aynı fiyattan kıyma satalım” diye konuştu. Yardımcı, kasap esnafının bitirilmesi halinde işsiz sayısının artacağı uyarısında da bulundu.

Meclis Üyesi Ata Sönmez de esnafa hazır kıymayı yasaklayan devletin, kendisinin hazır kıyma sattığını belirterek, “Devlet esnafıyla rekabet etmemeli. Bu işte bir ali cengiz oyunu var” dedi.