Çavuşoğlu açıkladı: Görsünler, Kıbrıs’da 2 gemiyle sondaja başlıyoruz

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu “Önümüzdeki günlerde Kıbrıs etrafında 2 gemiyle sondaja başlıyoruz. O bölgede bizsiz bir şey yapılamayacağını o bölgeye uzaklardan gelenler de onların şirketleri de görsün. Akdeniz’de Türkiyesiz hiçbir şey yapılamaz, buna müsaade etmeyiz” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu “Önümüzdeki günlerde Kıbrıs etrafında 2 gemiyle sondaja başlıyoruz. O bölgede bizsiz bir şey yapılamayacağını o bölgeye uzaklardan gelenler de onların şirketleri de görsün. Akdeniz’de Türkiyesiz hiçbir şey yapılamaz, buna müsaade etmeyiz” dedi.

Aydın’da, ticaret odası, sanayi odası, ticaret borsası ve esnaf odaları üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen iş dünyası toplantısında konuşan Çavuşoğlu, Türkiye olarak sahada ve masada hem sert hem yumuşak gücünü gösterdiğini, TİKA, Kızılay AFAD, Maarif Vakfı, Yunus Emre Türk Kültür Merkezleri ve THY’nin dünya genelinde yürüttüğü çalışmaların yumuşak güce örnek olduğunu belirtti.

TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİ

Bu faaliyetlerle hem FETÖ’yü bertaraf ettiklerini, hem de ülkenin itibarını artırdıklarını dile getiren Çavuşoğlu, dış politikada stratejik hareket ettiklerinin altını çizdi. AB ile ilişkilerde de stratejik davrandıklarına dikkati çeken Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Müzakerelerle ilgili yeni fasıl açılmasa da Gümrük Birliği’nin güncellenmesi iki tarafın da yararınadır. Ticaretimizin artması için vize serbestisi, Schengen ülkelerine vatandaşlarımızın vizesiz seyahat edebilmesi için geri kalan 6 kriteri de  tamamlamak, karşılamak ve vatandaşımızın bu anlamda da önüne açmak bizim için de faydalı, esasen Avrupa içinde faydalı.

Göç mutabakatını zorluklara rağmen devam ettirmek her iki tarafın da yararınadır. Bizim de yaptığımız ilişkilerimizde daha pozitif bir ortam yaratarak, gerginlikleri azaltmak, adım atamayacağımız konuları parantez içine almak, çalışabileceğimiz alanlarda ilerlemek. Ama haksızlıklar olduğu zaman, çifte standartlar olduğu zaman da yüzlerine söylemek lazım. Bunu da söylüyoruz.”

“KIBRIS ETRAFINDA SONDAJA BAŞLAYACAĞIZ”

Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi içinde bölücü terör örgütlerini destekleyenlerin bulunduğunu ifade eden Çavuşoğlu, Avrupa Parlamentosu seçimlerinin bu tabloyu daha olumsuz noktaya götüreceğini, merkezdeki siyasilerde de bu endişenin bulunduğunu aktardı.

“Kıbrıs bizim için hem stratejik bir hedeftir, hem milli bir davadır.” diyen Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Aynı şekilde Ege ve Doğu Akdeniz, Kıbrıs etrafındaki hidrokarbon zenginlikleri bizim için stratejik hedeftir, milli konulardır. Hiçbir zaman Kıbrıs Türk halkının ve Türkiye’nin haklarını çiğnetmedik, bundan sonra da çiğnetmeyiz. Önümüzdeki günlerde Kıbrıs etrafında iki gemiyle sondaja başlıyoruz. Eskiden Barbaros Hayrettin Paşa sismik araştırmalar yapıyordu. Şimdi bir platformumuz var. Alanya bölgesinde mart ayına kadar sondaj yapıyor. O bittikten sonra Kıbrıs’a gidecek. Yeni platformumuz da bugünlerde geldi geliyor. Karadeniz’e gidecekti, onu da oraya kaydırıyoruz ki o bölgede bizsiz bir şey yapılamayacağını o bölgeye uzaklardan gelenler de onların şirketleri de görsün. Akdeniz’de Türkiyesiz hiçbir şey yapılamaz, buna müsaade etmeyiz.”

STRATEJİK ÖNEMİ BÜYÜK

Doğu Akdeniz’deki doğal kaynaklar ve doğalgaz rezervlerinin Türkiye için de stratejik önemi büyük.

Ada açıklarında bulunan ve Kıbrıs’ta 2014’te başlayıp sonuçsuz kalan barış görüşmelerini büyük oranda çıkmaza sokan doğalgaz rezervi, bugüne kadarki bulgulara göre, bölge ülkeleriyle karşılaştırıldığında çok yüksek bir miktar değil. Ancak doğalgazda Rusya’ya bağımlı olan Avrupa ülkelerinin enerji güvenliği için dikkate aldığı bir miktar.

Türkiye, bir yandan Kıbrıslı Türklerin rezervler üzerindeki hakkını savunurken, bir yandan da Doğu Akdeniz’den çıkarılacak doğalgazın Avrupa piyasasına aktarılması için merkez olmayı hedefliyor. Ankara, Doğu Akdeniz’deki enerji piyasasında Türkiye’yi dışarıda bırakacak tüm anlaşmalara da karşı çıkıyor.

Kıbrıs, 2007’nin başında adanın güneyinde 13 adet doğalgaz arama sahası belirledi ve bunları ihaleye açtı. Türkiye, bu parsellerin 5’inin kendi kıta sahanlığında olduğunu söylüyor. 2011’de Kuzey Kıbrıs da kendi kıta sahanlığındaki 8 bölge için Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na (TPAO) arama ruhsatı verdi. Bu bölgeler de Rum tarafının ruhsat vereceğini ilan ettiği bazı parsellerle çakışıyor.

SORUNLU PARSELLER

Türkiye’nin kıta sahanlığında ya da Kıbrıs’taki Türk hükümetinin TPAO’ya ruhsat verdiği alanlarda olmayan, yani ihtilaflı olmayan sadece iki parsel var: 10 ve 11 numaralı parseller.