Staja dublörünü gönderen ünlü patrona kötü haber

Ünlü patron avukat olmak için staj yapması gerekirken, stajda yerine ‘dublör’ kullanınca İstanbul Barosu’ndan kırmızı kart gördü. 

Altınbaş Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sofu Altınbaş, 2015’te 53 yaşındayken holdinginin etkin olduğu KKTC’de hukuk fakültesinden mezun oldu. Avukat olmak için staj yapması gerekirken, stajda yerine ‘dublör’ kullanınca İstanbul Barosu’ndan kırmızı kart gördü.

ALTINBAŞ Holding bugün 21 şirketi, 9 milyar TL’ye yakın cirosuyla hem Türkiye’nin hem de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin hatırı sayılır şirketlerinden biri.

Gaziantepli Mehmet Altınbaş’ın, 1950’li yıllarda fıstık toptancılığı ile temellerini attığı grup, yılllar içinde girdiği kuyumculuk, mücevherat, finans, enerji, lojistik ve eğitim gibi birçok alanda faaliyette.

Grup bugün Mehmet Altınbaş’ın altı oğlu; Ali, Vakkas, Sofu, İmam, Hüseyin ve Nusret Altınbaş tarafından yönetiliyor. Her ne kadar geçen yıl Hüseyin ve İmam kardeşler KKTC’de yıllardır faaliyet gösteren holdingin Creditwest Bank’ına rakip olabilecek Albank ismiyle yeni bir banka kurmuş olsalar da, altı kardeş kendi tercih ettikleri yatırımları da yapıp tatlı bir rekabet içinde holdingi yönetiyorlar.

sofual

48 YAŞINDA YENİDEN

Benim bugün size anlatmak istediğim olay Yönetim Kurulu Başkanvekili Sofu Altınbaş’la ilgili. Sofu Altınbaş, Alpet Türkiye, Alpet Kuzey Kıbrıs, Atak Madeni Yağ, Akdeniz Akaryakıt, Transal Denizcilik ve Galata Denizcilik’in bulunduğu enerji ve lojistik grubunu yönetiyor. İş hayatındaki yoğunluk nedeniyle eğitimini yarım bırakan Sofu bey, 48 yaşında yeniden eğitim hayatına dönmüş, KKTC’deki Yakındoğu Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girmişti. 2015’te 53 yaşında mezun olan Altınbaş, kızı Fatma Altınbaş ile aynı gün diploma almıştı.

SOFUNUN

Sofu Bey gazetelerde de haber olarak yer alan mezuniyet töreninde “Yarım bıraktığım eğitimimi geç oldu demeden tamamlamaya çalıştım. Kendimi yetiştirmek ve tüm gençlere örnek olmak için yola çıktım. Kaç yaşında olursanız olun eğitime önem verin” diyordu.

Hukuk eğitimi yapanlar bilir. Fakülte bitince hemen avukatlık ruhsatı alınmaz. Bir staj süresi vardır. Bizzat yapılması gereken bu süreçte avukat adayı baronun kabul ettiği bir avukatın yanında duruşmalara girer. Bir yıllık staj süresi sonunda baronun kabulü halinde avukatlık ruhsatı verilir.

İşte Sofu Bey için kötü haber bu noktada geliyor. Öğrendiğime göre ne yazık ki Sofu Altınbaş hayal ettiği mesleğe kavuşamamış. Nasıl mı?

Sofu Bey’in avukat ruhsatnamesi alabilmesi için baro tarafından düzenlenen bir aylık staj eğitimi ve kurgusal dava çalışmasına katılması gerekiyor. Aslında bu staj toplamda bir yıl sürüyor. İlk altı ayı avukat yanında geçiyor. Bir aylık baro eğitimi ve kurgusal dava süreci bu ikinci altı aylık dönemde oluyor.

Sofu Altınbaş olduğunu söyleyerek tüm bu sürece katılan kişi kurgusal dava sürecinde baronun belirlediği ekip arkadaşı stajyer avukat tarafından fark ediliyor.

Kuzey Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitiren Sofu Altınbaş, kızı Fatma Altınbaş ile aynı gün diploma aldı.

FACEBOOK ORTAYA ÇIKARDI

Sofu Altınbaş olduğunu söyleyen kişi ekip olmaları nedeniyle telefonunu ekip arkadaşına veriyor. Arada WhatsApp üzerinden haberleşiyorlar. WhatsApp’ın sahibi Facebook’tan bir gün ekipteki diğer stajyer avukata “tanıyor olabileceğin kişiler” diyerek sahte Sofu Altınbaş’ı öneriyor.

Duruma şaşıran ekip küçük bir araştırmayla sahteciliği ortaya çıkarıyor. Olay baroya bildiriliyor. Baro da stajı iptal ediyor. Bu bir disiplin suçu oluşturduğu için bir daha avukat olma ihtimali kalmıyor. Kurallara göre bir baronun reddettiği stajyeri hiçbir baro kabul edemiyor. Türkiye Barolar Birliği’nin kontrolü var.

Hem holding patronu olup hem de hayallerinin peşinden gitmek övgüye layık bir hareket ama meslek uymamış. Avukatlık kuralları ağır ve zor bir meslek. Çünkü adalet mülkün temeli!

BİR SEFERLİĞİNE EVRAK GÖNDERDİK

İddialar üzerine ulaştığımız Sofu Altınbaş’tan gelen yanıt ise şöyle oldu: “Bir seferliğine bir evrak gönderdik, Baro yanlış anlamış.”

Jale Özgentürk/Hürriyet