Klasiği, yeşili, altını, karası çoktu ama duygusalı yoktu, oldu… Masada bir büyüğe danışmak isteyenler için yeni bir alternatif var artık. Adıyla duygulara tercüman olan bir rakı girdi pazara: Ah Be, Oh Be rakıları.

Ekonomi Kıbrıs Prestge / Özel

Meyhane kültürü bambaşkadır Kıbrıs’ta. Mezeler leziz, çeşitler sınırsız denecek kadar çok. Genelde masaları viski çeşitleri süslese de, rakı tutkunu bir hayli fazla.

Markanın popülerliğine değil, damağında bıraktığı lezzete odaklanıyor tüketiciler. O yüzden yeni ürünler için de iyi bir pazar oluşturuyor ada.

O pazar, yakın zamanda yeni bir çeşitle tanıştı, daha doğrusu çok farklı iki ürünle. Rakıların ismi Ah Be ve Oh Be. Kıbrıs’ın yeri üreticilerinden Sema İçkileri tarafından üretildi duygusal rakılar. Hem adıyla, hem de tadıyla hızlı bir giriş yaptı rakı severlerin sofrasına.

Konuğumuz Ah Be ve Oh Be’nin yaratıcısı ve Sema İçkileri Direktörü Atilla Süren.

 

OLD JOHN’DAN, AH BE – OH BE RAKI’YA SEMA İÇKİLERİ…

Kıbrıs’tan çıkan yeni markayı, lezzeti ve detayları konuşacağız. Gelin başlangıcı Sema İçkileri’ni biraz daha tanıyarak yapalım. Nasıl başladı firmanızın hikayesi?

Şirketimizin kurucusu babamdır. Selim Süren 1974 öncesi İngiltere’de çalışmakta olan Kıbrıslı  Türkler’dendir. Kız kardeşim ve benim doğumumdan sonra memleketine, Kuzey Kıbrıs’a dönme kararı alıyor annem ile.

İngiritere’deki işlerini satıp Kıbrıs’a yerleşiyor. Burada ne iş yapabileceğini araştırırken, Kıbrıs halkının iyi bir brandy içicisi olduğunu tespit ediyor. Fakat burada bir alkol üretim firması olmadığını da görüyor.

1977’de ailece buraya yerleşip alkol üretim firması kuruyor.

İşin başlangıcında İngiltere’den kendisi ile birlikte getirdiği emekli İngiliz kimyager ile başlıyorlar. Brandy üretmeye ilk içkimizin adı Old John. Bunun sebebi de kimyagerin adı John olduğu için bu ismi oluşturmuşlar.

Brandy ile başlayıp sonrasında cin, votka portföye giriyor ve 80’li yıllarda da yüzde yüz Türk usulü ve geleneklerine uygun şekilde rakı imalatına başlıyorlar. 80’lerin sonlarına doğru meyve şurubu gazlı içecek, kola, mandalin, gazoz ve yine 96’lı yılarda Aqua fresh suyu üretmeye başlıyoruz.

 

“TENEKE KUTU AMBALAJINDA TEKİZ”

Siz ne zaman dahil oldunuz Sema İçkileri kadrosuna? Sizinle gelen yenilikler neler oldu?

İlk fabrikamız başka bir yerde küçük bir binaydı. Fakat1979’da buranın tadilat ve inşaat işlerine başladık. Ben o yılları çok net hatırlıyorum. 1980 yılında buraya taşındık. Yaz tatillerimin belirli saatleri burada maaş ve harçlık karşılığı çalıştım ve çekirdekten işi öğrendim. Üniversiteyi bitirip askerlikten sonra, 2000 yıllında full time çalışmaya başladım. Babamın yardımcısı olarak göreve devam edip kız kardeşimle çalıştık. 2005’te babam emekli oldu ve kız kardeşimle biz devam ettirdik işlerimizi. Yönetici olarak 2005’ten beri çalışmaktayım.

Geçen yılın başlarında Sema Zivaniya’yı  yüzde yüz Kıbrıs Ürünü olarak üretmeye başladık.

Fabrikamızda tüm alkollü içecekleri üretecek teknik sisteme ve tesise sahibiz. Sadece şarap ve bira yapmayı biz tercih etmediğimiz için yapmıyoruz. Teneke ambalaja viski dolumu yapabilecek son donanımlara sahibiz. Bunu dışında ithalat yapıyoruz. İhracat da yapıyoruz. Kıbrıs’ta dört içki üreten firma var. Teneke kutu ambalajında tekiz.

Ve şu anda burada yer sıkıntısı çekmeye başladık. Daha da büyük bir tesis kurma projem var. Oranın bir kısmına turislerin gezip içki üretimlerini keyifle izleyebileceği ve satın alabileceği turistik bir alan dahil olacak.

Zivaniya tesisimiz Ötüken’de de butik ve doğa ile iç içe bir ortamda. Orayı da turistlere açabiliriz diye düşünüyorum.

AH BE ve OH BE NASIL DOĞDU?

40 yıllık tecrübeye, 80’in üzerinde yerli ürün sığdırdınız, nice yıllara. Gelin şimdi en yeni heyecanınızı konuşalım, duyguları anasonla harmanlayan Ah Be ve Oh Be rakılarını. Nedir bu rakıların hikayesi?

Üreticiler de benim gibi düşünüyordur eminim. Biz bir ürün oluşturduğumuzda oda evladımız gibi bakıyoruz. Profesyonel olarak çıkardığımız bir ürün AH BE ve OH BE.

İlk önce kafamda oluşan bu fikri ajans ile paylaştım. Onlara fikirlerimi anlattım.  Çalışma yapmalarını istedim. AH BE ve OH BE’nin ürün geliştirme ve marka oluşturma süreci bir yıldan uzun sürdü. Reklam ajansımızla bu konuyla ilgili yaptığımız ilk toplantı ile rakının piyasaya çıkma süresi arasında neredeyse 14 aylık bir süre var. Bu süre içerisinde önce detaylı bir pazar analizi yapıldı.

Onlarla beraber ben de piyasa araştırması yapmaya başladım. Piyasadaki rakıların özelliklerin inceleyerek, tüketicilerin bir rakıda ne gibi özellikler aradığını öğrenmeye çalıştık. Daha sonra rakının tercih edildiği ortamları ve duyguları anlamaya çalıştık.

Tüketici rakıdan ne bekliyor, talepler neler, ne istiyorlar? Çalışmalarımız 14 ay sürdü.

Ajansa tekrar gittiğimde ismini duydum ve çok heyecanlandım OH BE güzel geliyordu kulağıma ama AH BE olumsuzluk içeriyor diye düşündüm. Ben pozitif düşünen bir insanım çünkü. Bana hemen isimlerin hikayesini anlatmaya başladılar. Keyfi yerinde olan OH BE içsin, 10 Kasım’da ya da sevgilisinden ayrılan da AH BE içsin dedik. Keyfe ve kedere dedik, bu isimlerle başladık.

“DUYGULARA HİTAP EDEN RAKI”

Ne istedi tüketici?

Tüketicilerin rakıda üç özelliği aradığını gördük. Bu üç tüketici isteğini sıralıyorum;

–          3 Distil  3 kez damıtılarak dinlendirildi,

–          Şekersiz,

–          Alkol oranı 45 derece.

İşte bu üç isteğe isminin altında yatan duyguyu da ekledik.

Siz de biliyorsunuz ki hayat hep aynı gitmiyor. Bazen üzülüyoruz, bazen seviniyoruz. Üzülünce de sevinince de soluğu hep rakı masasında alıyoruz.

İşte bu yüzden biz de her rakı masasının kendine has bir rakısı olması lazım dedik ve AH BE ve OH BE’yi yaptık.

Yani artık her duygunun bir rakısı var. Tüm bu çalışmaların ardından, her duyguya hitap eden bir markamız olması gerektiği üstüne yoğunlaştık ve üzgün olanlara AH BE, mutlu olanlara da OH BE olmak üzere iki marka yarattık.

“DİKKAT! KEYFİMİZ KAÇMASIN”

İlk izlenimler nasıl ve okurlarımız için mesajınız var mı?

Biz severek ürettik, rakı tutkunları da severek tüketiyor ürünlerimizi. Sosyal medya sayfamızdan özellikle çok özel dönüşler alıyoruz. Görüyoruz ki 70’lik rakılarımız ismi ve uygun fiyatıyla dikkat çekiyor, lezzetiyle sofralara ortak oluyor.

O yüzden çok güzel ve keyifli bir yoldayız. Bu markaya emek verenleri gerçekten kutluyorum.

Ve okurlara mesajım… Reklam kampanyalarımızda da vurguladığımız önemli bir nokta var. AH BE ve OH BE rakılarının amacı sohbetlerinize eşlik etmektir. Sağlığınız için lütfen kararında tüketiniz ve alkollü halde kesinlikle ama kesinlikle araç kullanmayınız. Keyfimiz kaçmasın.

AH BE ve OH BE rakıları hakkında detaylı bilgiyi ahbeohbe.com’dan ve facebook.com/ahbe.ohbe adresinden alabilirler.

Sizlere de çok teşekkür ediyorum.