Güney Kore’de bir süredir devam eden rüşvet soruşturması kapsamında şubatta tutuklanan Samsung Başkan Yardımcısı Jay Y. Lee için 12 yıl hapis istendi. Lee, şirketteki gücünü artırmak için hükümet yetkililerinden birine rüşvet vermekle suçlanıyor.

Lee’nin cezası kesinleşmemesi durumunda ağustos sonunda serbest bırakılması planlanıyor.

49 yaşındaki milyarder suçlamaları reddederek, rüşvet soruşturmasında adı geçen “aracıyı” tanımadığını söyledi.

Babası Lee Kun-hee’nin 2014’te kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmesinin ardından Samsung şirketler grubunun fiili başkanlığı, Samsung Electronics’in de başkan yardımcılığını yürüten Jay Y. Lee’nin dahil olduğu skandal Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye’nin de görevden uzaklaştırılmasına neden olmuştu.

Samsung, Park’ın arkadaşı olan Choi Soon-sil’in yöneticisi olduğu kâr amacı gütmeyen bazı kuruluşlara devletten imtiyazlar koparabilmek adına bağış yapmakla suçlanıyor.

Bu bağışların, Samsung’un şirket birleştirme sürecine siyasi destek almaya çalıştığı dönemde yapıldığı öne sürülüyor.

Lee Jae-yong ise babası Lee Kun-hee’nin hasta olması nedeniyle Samsung’da başkanlık görevine vekalet ediyor.

SUÇLAMALARI REDDEDİYOR

Şubat ayından bu yana tutuklu yargılanan Samsung’un veliahtı ise suçlamaları reddediyor. Lee Jae-yong’un dışında 4 Samsung yöneticisi hakkında daha rüşvet verdikleri iddiasıyla 7 ila 10 yıl arası hapis cezası isteniyor.

Lee’nin avukatları ise iddiaların doğru olmadığını ve şüphelilerin bağışlar karşılığında hiçbir şey talep etmediğini söylüyor.

Davada kararın 25 Ağustos’ta açıklanması bekleniyor.