Rusya’nın en büyük bankası Sberbank, ödenmemiş petrol ticareti borcunun tazminatı olarak Glencore Plc’nin Rusya’daki bazı varlıklarına el koymaya çalışıyor .

Mahkemenin internet sitesinde yayınlanan belgelere göre, Sberbank PJSC, İsviçre emtia ticaret biriminin Glencore’a petrol satması ancak ödeme alamamasının ardından Moskova mahkemesinden 114,8 milyon Euro (123 milyon $) tazminat talep ediyor.

İddia, Ukrayna’daki savaşın çeşitli yaptırım ve misilleme tedbirleri dalgalarını tetiklemesinden bu yana uluslararası şirketlerin Rusya’daki varlıklarının istikrarsızlığını vurguluyor. Moskova bu yıl aralarında Fransız Danone SA ve Danimarka’nın Carlsberg A/S’sinin de bulunduğu çok sayıda uluslararası holdingin yerel operasyonlarına el koydu.

Yine de, Rusya’yla uzun süredir bağları olan ve eski genel müdürüne 2017 yılında Vladimir Putin tarafından Dostluk Nişanı verilen Glencore , şu ana kadar kamulaştırma tehdidinden kaçındı. Perşembe günü yerel saatle 16.30’da görülmesi beklenen Moskova davasında Sberbank PJSC, petrol borcunun tazminatı olarak Glencore’un Rusya’daki varlıklarından ve tahıl ticareti ortağı Viterra’dan hisse istiyor.

Sberbank’ın ele geçirmeye çalıştığı Glencore’un Rusya’daki varlıkları arasında petrol devi Rosneft PJSC’nin %0,6’sı ve Rus alüminyum üreticisi United Co. Rusal International PJSC’nin ana şirketi En+ Group International PJSC’nin %10,6’sı yer alıyor.