Mağusa’da “Suriçi turizmi” vizyonu masaya yatırıldı…

Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter ile Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, suriçinde restore edilerek turizme kazandırılan Altun Tabya Otel’de düzenlenen basın toplantısında suriçiyle ilgili vizyonlarını anlattı. Turizm bakanlığı ile işbirliğinde tarihi suriçinin potansiyelini üst düzeyde turizmin hizmetine sunmak için çalışmalara devam eden Gazimağusa Belediyesi, tarihi özellikleriyle yeniden hizmete giren Altun Tabya Hotel özelinde suriçinin geneli için yaptıkları çalışmaları aktardı.

Basın toplantısının başında otelle ilgili bilgi veren Altun Tabya Hotel sahibi Berna Altınsoy,1973 yılında babası Erol Nihat Hilmi Altunsoy’un açtığı hotelin öncesinde dedesine ait bir han olduğunu, otelin 1974 yılında hastane olarak kullanıldığını, düğünler ve nişanların yapıldığı yerin çok sayıda insanın hatıralarında yeri olduğunu söyledi. Berna Altunsoy, Turizm Bakanı Fikri Ataoğlu ve Başkan İsmail Arter’e hoteli turizme ve kültürel mirasa kazandırmak istediklerini söylediğinde olumlu karşılandıklarını ifade ederek, bakanlık ve belediyeye oteli yeniden açmalarına gösterdiği ilgileri nedeniyle teşekkür etti.

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, uzun yıllardır özledikleri Altun Tabya Hotel’in hayat bulmasına vesile olan Berna Altunsoy ve Şevket Önur’a teşekkür ederek konuşmasına başladı ve geçmişte Mağusa’ya çok ciddi katkı sağlayan hotelin sahibi Erol Bey’in girişimci biri olduğunum söyledi.

Mağusa’nın içindeki esnafın yüzünün gülmesi ile ilgili belediye ile ortak çalışma yaptıklarını, dışarıya giden esnafı geri döndüreceklerini ifade ederek eden Ataoğlu, Şömüneli Ev, eski Polis Karakolu, ve Deniz Kapısı’nı müze olarak turizme kazandırmak için çalışma yaptıklarını söyledi. Surlar içindeki 2 okulun birleştirilip Gazi İlkokulu’nu açık hava müzesi haline getirme planları olduğunu, üçgen şeklinde olacak bölgenin açık hava müzesi haline geleceğini ifade eden Ataoğlu, veteriner dairesinin bulunduğu yeri turizme kazandırmak için verdikleri destek için İsmail Arter’e teşekkür etti. Ataoğlu, Veteriner Dairesi’nin olduğu binada el sanatları üretimi ve satışının yapılabileceğini, kısa süre sonra çalışmanın sonuçlanacağını söyledi. Ayrıca cümbez ağacıyla ilgili sıkıntıların bilgilerine geldiğini, ağacın yok olma tehlikesi yaşadığını ifade eden Ataoğlu, hemen harekete geçtiklerini ve ülkeye cümbezi incelemek üzere bir uzaman getirdiklerini, Altun Tabya Hotel’de konaklayacak uzmandan diğer konularda da destek alacaklarını söyledi. Ataoğlu, Belediyenin ihalesini sonuçlandırdığı hendek projesinin herkesin beklediği bir proje olduğunu, 1974 yılında surlar dışından hendek içine açılan tünel ile ilgili de çalışma yapılacağını ve Eski Eserler Ve Müzeler Dairesi ve belediyeyle tüneli turizme kazandırılacağını söyledi. Bakan Ataoğlu, esnafı bilinçlendirerek bir rehber gibi hareket etmesi için çalışma yaptıklarını, herkese görev düştüğünü, bir acenteyle yaptıkları anlaşma göre 10 otobüsün geleceği Mağusa’da turistlerin Mağusa kapısında inip petek pastanesine kadar yaya dolaşacağını ve hem tarihi yerleri hem esnafı ziyaret etmelerini sağlayacaklarını söyledi. Tüm Gazimağusa halkını ilgilendiren böylesi konuların geçmişte neden yapılmadığını sorgulamadan, ne eksiklik varsa giderme amacında olduklarını kaydeden Ataoğlu, çalışmaların suriçi esnafı ve tüm Gazimağusa halkının hayat bulmasını sağlayacağını, diğer ilçelerde de aynı çalışmaları yürüttüklerini hatırlattı. Belediyenin yapacağı çalışmada, tarihi eserlere tarihsel bilgi ve işaretlerin konulacağını da ifade etti ve kendilerini misafir ettiği için Altun Tabya Hotel sahiplerine teşekkür etti.

Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter konuşmasına, Altun Tabya Hotel’in çok önemli ve anlamlı bir tarihçesinin olduğunu, turizm bakanlığı ile birlikte düzenledikleri basın toplantısıyla otelin önemli olduğunu vurguladıklarını, hotel sahiplerinin çok büyük heyecan içinde başladıkları faaliyetlerine aynı heyecanla devam etmelerini istedi. Başkan Arter, yerel yönetim olarak ne gerekiyorsa destek vereceklerini, aynı zamanda genel anlamda suriçinin turizme hak ettiği yere gelmesi için çalışmaya devam edeceklerini de vurguladı. Otelin sahibi Erol Nihat Hilmi Altunsoy’u rahmetle anan Belediye Başkanı İsmail Arter, iş adamı ve ağırbaşlılığıyla tanıdığı Erol Nihat Hilmi Altunsoy’un gözünde canlandığını, otelin geçmişte çok anıları barındırdığını söyledi.

Belediye Başkanı İsmail Arter, Suriçi Canlandırma planlarının 10 yıla yakındır üzerinde çalışılan bir proje olduğunu, Mağusa’nın önemli sayıda tarihi ve kültürel miras barındırsa bile turizmde istenen noktada olmadığını, dosyalarda kalan projelerin bizleri bir yere götüremeyeceğini belirtti. Çalışmaları takvimlendirerek süretle yürüttüklerini, çalışmaların dosyalarda durmasının anlamı olmadığını, belediyenin turizm bakanlığı ile yaptığı işlerin süratli olmasına önem verdiklerini söyledi. Suriçi Canlandırma Planı çerçevesinde, esnafı ve turizme yönelik bilgilendirmenin ve anketlerin yapıldığını, sivil toplum örgütleri ile Malta gezinin yapıldığını, Othello kalesinin girişinde Othello Parkı’nın düzenlendiğini ve buraya Shakespeare büstünün dikildiğini ifade ederek, kent müzesiyle ilgili taleplerin olduğunu, bakanlığın da çalışmasının olduğunu, bu konuyla ilgili yoğun çalıştıklarını söyledi. Sivil toplum örgütleri ve halkın çalışmalar yapılırken görüş söylemesini de kaydeden başkan Arter, belediyenin yaptığı çalışmalara katılımcı bir anlayışla görüş belirtmek isteyenleri memnuniyetle dinlediklerini belirtti. Uzun süredir kullanılmayan ve turistlerin ilgisini çeken hendeği turizme kazandırmak için Hendek Projesi’ni yaptıklarını, bunun önemli bir görev olduğunu ifade eden Arter, projenin ihalesine çıktıklarını, bir yıl sonra tamamlanacağını söyledi. Arter, Bandabuliya binasının da turizm bakanlığı ile istişare halinde turizme kazandırılacağını, turistlerin gezeceği güzergahlar konusunda da çalışmaları bakanlıkla beraber yaptıklarını, 2 ay önce esnafla bakanın da katılığı bir toplantı düzenlediklerini ve çalışma planı yaptıklarını söyledi.

Basın toplantısının sonuna Hotel sahibi Berna Altunsoy, Bakan Ataoğlu ve başkan İsmail Arter’e suriçinin çerçevelenmiş fotoğrafını takdim etti.