KKTC’ye Deniz Altından Kabloyla Elektrik Temini

Türkiye’den, KKTC’ye deniz altından kabloyla elektrik temin edilmesini öngören anlaşma imzalanıyor.

Türkiye’den, KKTC’ye deniz altından kabloyla elektrik temin edilmesini öngören anlaşma, 10 Ekim’de İstanbul’da yapılacak Dünya Enerji Kongresi’nde imzalanacak. Anlaşma, KKTC’nin, Doğu Akdeniz ve Avrupa’daki enterkonnekte elektrik sistemine dâhil olmasına yardım edecek.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun tarafından imzalanacak çerçeve anlaşmayla, iki ülke arasında inşa edilecek denizaltı elektrik iletim hattı projesi çalışmalarına kısa sürede başlanacak.

Proje kapsamında yapılacak elektrik hattının güzergâhı, uzunluğu ve maliyeti ise daha sonra yapılacak detaylı bir anlaşmayla belirlenecek. Ekonomi ve Enerji Bakanı Atun, 3 Ekim tarihinde, deniz altından kabloyla elektrik getirilmesi konusunda, Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ile görüşeceklerini ve bir protokol hazırlayacaklarını ifade etmişti.

‘KKTC Su Temin Projesi’

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘KKTC’nin su meselesinin kökünden çözülmesine’ yönelik verdiği talimatın ardından, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünce, yıllardır su sıkıntısı çeken KKTC’nin su ihtiyacını karşılamak amacıyla ‘KKTC Su Temin Projesi’ hazırlanmıştı.

Geçen yıl 17 Ekim’de hayata geçirilen projeyle, KKTC’ye 50 yıl boyunca yıllık 75 milyon metreküp su gönderilmesi hedefleniyor.

ViraHaber.com

Kaynak: KKTC’ye Deniz Altından Kabloyla Elektrik Temini