YSK resmi olmayan sonuçları açıkladı

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Narin Ferdi Şefik, yerel seçimlerin resmi olmayan sonuçlarını açıkladı. Buna göre, CTP 7; UBP 6; TDP 1; DP 1 ve bağımsız adaylar 3 belediyeyi kazandı. Seçime katılım oranı ise yüzde 68.85 olarak açıklandı.
Ülkedeki 767 sandığın tümü açıldıktan sonra açıklama yapan YSK Başkanı Narin Ferdi Şefik, 18 belediyede başkanlığı kazananları açıkladı. Sonuçların henüz resmi olmadığının altını çizen Şefik, CTP’nin 7, UBP’nin 6, TDP ile DP’nin 1’er ve bağımsızların ise 3 belediyeyi kazandığını duyurdu ve sonuçların hayırlı olmasını diledi. Şefik belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve ihtiyar heyetleri için oy sayımının devam ettiğini de belirtti.
Resmi olmayan sonuçlara göre belediye başkanlıklarını kazanan isimler şöyle:
1- Değirmenlik – Akıncılar Belediyesi / Ali Karavezirler (CTP)
2- Gönyeli-Alayköy Belediyesi / Hüseyin Amcaoğlu (UBP)
3- Lefkoşa Belediyesi / Mehmet Harmancı (TDP)
4- Beyarmudu Belediyesi / Bülent Bebek (Bağımsız)
5- Gazimağusa Belediyesi / Süleyman Uluçay (CTP)
6- Geçitkale-Serdarlı Belediyesi / Halil Kasım (UBP)
7- Mesarya Belediyesi / Ahmet Latif (CTP)
8- Tatlısu Belediyesi  / Ahmet Hayri Orçan (DP)
9- Yeniboğaziçi Belediyesi / Katip Demir (Bağımsız)
10- Çatalköy-Esentepe Belediyesi / Ceyhun Kırok (CTP)
11- Dikmen Belediyesi / Yüksel Çelebi (CTP)
12- Girne Belediyesi / Murat Şenkul (CTP)
13- Lapta-Alsancak-Çamlıbel Belediyesi / Fırat Ataser (Bağımsız)
14- Güzelyurt Belediyesi / Mahmut Özçınar (UBP)
15- Erenköy – Karpaz Belediyesi / Hamit Bakırcı (UBP)
16- İskele Belediyesi / Hasan Sadıkoğlu (UBP)
17- Mehmetçik-Büyükkonuk Belediyesi / Fatma Çimen Tuğlu (UBP)
18- Lefke Belediyesi / Aziz Kaya (CTP)

Cumhurbaşkanı Tatar, “Noel Yortusu”nu kutladı

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC’de yaşayan Hristiyanlık inancına mensup vatandaşların 24 Aralık “Noel Yortusu”nu kutladı.
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar 23 Aralık’ta yayımladığı mesajda, Noel’i kutlayarak, yeni yılın, dünyanın farklı bölgelerinde devam eden çatışmaların son bulmasına umut olmasını diledi.
Savaş ve terörizmin kötü etkilerini dünyanın çeşitli ülkelerinde hissettikleri ve dünya genelinde enerji ve gıda zincirinde sıkıntılara tanık oldukları zor bir yılı geride bıraktıklarını belirten Cumhurbaşkanı Tatar, savaş ve savaşın yarattığı olumsuzlukların tüm insanlığın iş birliği ve dayanışması ile son bulmasını temenni etti.
“Diplomasi ve diyalogun, savaş ve silah kullanımına tercih edilmesini umuyorum” diyen Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC ve Kıbrıs Türk halkının adalet, eşit muamele, eşit koşullar ve eşit statü için verdiği mücadelenin sürdüğüne değindi.
Adada yan yana yaşayan iki ayrı, bağımsız devletin iş birliğini öngören bir formül ile ancak kalıcı ve sürdürülebilir bir antlaşmaya varılabileceğini belirten Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türk halkının müktesep haklarının ve egemen eşitliğinin uluslararası toplum tarafından kabul görmesi gerektiğini ifade etti.

Bilgiç: “Doğu Akdeniz’deki kıta sahanlığımızda, hiçbir ülkenin, şirketin veya geminin iznimiz olmadan hidrokarbon arama-çıkarma faaliyetinde bulunması söz konusu değildir”

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, “Doğu Akdeniz’deki kıta sahanlığımızda, hiçbir ülkenin, şirketin veya geminin iznimiz olmadan hidrokarbon arama-çıkarma faaliyetinde bulunması söz konusu değildir.” dedi.
Bilgiç, Almanya’da bir Türk vatandaşının naaşının yanlışlıkla yakılması ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) Doğu Akdeniz’de yürüttüğü tek yanlı faaliyetlere ilişkin açıklamalarda bulundu.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığının konuyla ilgili yaptığı açıklamaya tam destek verdiğini söyleyen Bilgiç, “GKRY’nin söz konusu faaliyetleri, Ada’nın tüm doğal kaynaklarının ortak sahibi olan KKTC’nin iznini almadan tek taraflı olarak sürdürdüğü için Kıbrıs Türklerinin haklarını ihlal ettiğini” söyledi.
Bilgiç, “Bu aynı zamanda Doğu Akdeniz’de gerginliği de artırmaktadır. Barış ve istikrarı tehdit etmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımızın Doğu Akdeniz konferansı önerisi ile KKTC’nin hidrokarbon kaynakları konusunda GKRY tarafına yaptığı dört işbirliği önerisi hala masadadır. Hal böyleyken Doğu Akdeniz’de gerginliğin bu şekilde tırmandırılması hiçbir tarafın yararına değildir.” ifadelerini kullandı.
Bilgiç, bunu, hem bölge ülkelerine, hem de Kıbrıs Rum kesiminin arkasına saklandığı üçüncü taraflara hatırlatmak istediğini söyleyerek, “Türkiye, Doğu Akdeniz’de, hem kendi, hem de KKTC’nin haklarını kararlılıkla korumaya devam edecektir. Türkiye, KKTC’nin de önümüzdeki dönemde yapacağı hidrokarbon arama faaliyetlerine desteğini sürdürecektir.” diye konuştu.

Koruçam İhtiyar Heyeti seçimleri Dışişleri Bakanlığı gözetiminde yapıldı

Dışişleri Bakanlığı, Koruçam İhtiyar Heyeti seçimlerinin Dışişleri Bakanlığı gözetiminde yapıldığını açıkladı.
Bakanlığın konuyla ilgili açıklaması şöyle:
“Koruçam ve Karpaşa köyünde yaşayan Maronitler 2005 yılından bu yana Dışişleri Bakanlığı gözetiminde gerçekleştirilen seçimler çerçevesinde kendi muhtar ve ihtiyar heyeti üyelerini seçebilmektedirler.
Ülkemizde 25 Aralık 2022 tarihinde gerçekleştirilecek olan yerel seçimlerin Noel bayramına denk gelmesinden ötürü, erkene alınan Koruçam köyü ihtiyar heyeti seçimleri 23 Aralık 2022 tarihinde gerçekleştirilmiştir.
Koruçam köyünde kayıtlı 141 seçmenin 85’inin oy kullandığı bahsekonu seçime katılım oranı %60 düzeyinde gerçekleşmiştir.
Şeffaf ve demokratik bir ortam içerisinde gerçekleştirilen ihtiyar heyeti seçimlerinde Charpel Michel 31, Ioannis Pahitas 63, Michalakis Pyle 33 ve Sarbel Tsangara 48 oy alarak ihtiyar heyeti üyeliğin7e seçilmiştir.
Koruçam muhtarı Antonis Sarrou, Karpaşa muhtarı Yanulla Andoniou Orfanu ile ihtiyar heyeti üyeleri Yannakis Orfanou ve Vrahimis Kafecis ile dün gerçekleştirilen seçim sonucunda Koruçam ihtiyar heyeti üyeliğine seçilen kişilere mazbataları önümüzdeki günlerde Bakanlığımız tarafından takdim edilecektir”

Larnaka Şehitleri anıldı

Milli Mücadele yıllarında, Larnaka sancağına bağlı yerleşim birimlerinde şehit düşenler Cuma günü düzenlenen törenle anıldı.
İskele’de Larnaka Şehitler Anıtı önünde yer alan törene Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın yanı sıra Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Zorlu Topaloğlu, bölge okulları, vatandaşlar ve şehit yakınları katıldı.
Tören, çelenklerin anıta konulması ile başladı. Saygı duruşu ve saygı atışının ardından İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi. Tören bölge okul öğrencileri tarafından günün anlam ve önemine ilişkin şiirler okunmasıyla devam etti.
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar törende yaptığı konuşmada Rumların Akritas Planı’nı uygulamak, Kıbrıs’ı bir Helen adası yapmak için adada katliamlar yaptığını anlatarak, “İşte böylesi hareketlere karşı kendisini savunan, direnebilen, dünyada örneği pek az rastlanan bir mukavemetçi ruhla devletimizi kurduk ve yaşatmaya çalışıyoruz” dedi.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin çok zor şartlar altında, bedeller ödenerek, şehitler verilerek kurulduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, “Bu şehitlerin her zaman müstesna hayalleri bizlerin kalplerinin en sıcak yerinde var olacaktır. Onları her zaman rahmetle anıyoruz. Şehit ailelerini her zaman en iyi dileklerle kucaklıyoruz. Onların acıları hepimizin acılarıdır. Bu acıları ne unuttuk, ne unutacağız ne de unutturacağız” dedi.

Küçük Kaymaklı’da şehit düşenler ve mücadelenin simge isimlerinden Şehit Hüseyin Ruso anıldı

Kıbrıs Türk halkının var oluş mücadelesi yıllarında Küçük Kaymaklı’da şehit düşenler ve mücadelenin simge isimlerinden Şehit Hüseyin Ruso anıldı.
21-25 Aralık Milli Mücadele ve Şehitler Haftası etkinlikleri kapsamında, ilk tören Küçük Törende konuşan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Yaşadığımız soykırımlar, göçler acılar hala kalbimizin en müstesna yerinde” diyerek 1963’ün 59’uncu yıl dönümünde şehitlere rahmet diledi.
Kıbrıs Türk halkının üzerinde oynanan oyunlara, uluslararası planlara karşı dimdik ve yiğitçe durarak bugün kendi devletiyle yoluna devam ettiğini vurgulayan Tatar, “Bu bizler için büyük bir değer, büyük bir nimettir. Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin tam desteğiyle bu ülkede refah, mutluluk ve daha müreffeh bir yaşam için hep birlikte mücadele ediyoruz” dedi.
Gençlerin geçmişi bilmesinin, yaşanan acılarla ilgili bilgi sahibi olmasının ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne sahip çıkmasının en büyük temennileri olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Bir devlet sahibiysek, bu ülkede barış, huzur ve güvenlik içinde yaşayabiliyorsak bunu o fedakarlığı yapanlara, başta şehitlerimize borçluyuz” dedi.
Canı pahasına karşındaki zihniyete kendini siper eden Kıbrıs Türk halkının en sonunda başaracağını bildiğini de belirten Ersin Tatar, bu başarının Doğu Akdeniz’deki Türk devleti KKTC olduğunu vurguladı.
Cumhurbaşkanı Tatar, şunları da kaydetti:
“Birlik ve beraberliğimizi koruyarak devletimizi daha da güçlendirmek, bu ülkede, bu coğrafyada barış, huzur ve egemenlik içinde yaşarken dünyaya Kıbrıs Türk halkının ayrı bir halk ve ayrı bir devlet sahibi olduğunu, ödediği bedelleri hatırlatmak, mücadelemizin siyasi zeminini güçlendirmek en büyük temennimiz ve dileğimizdir.  Birlik ve beraberlik içinde bu devlete sahip çıkmak hepimizin görevidir, şehitlerime olan borcumuzdur.”

Kumsal Baskını şehitleri anıldı

Kumsal Şehitleri, Tekke Bahçesi’nde düzenlenen törenle anıldı.
Törene, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Yardımcısı Piyade Albay Kadir Bayraklı, KTBK’yı Temsilen Piyade Albay Ali Çetin, dernek, kurum, kuruluş ve okul temsilcileri katıldı.
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Noel sırasında meydana gelen Kumsal katliamından dolayı  yüreklerindeki acının hala devam ettiğini kaydetti ve katliamın ertesi gün tüm dünya basınında manşetten yer aldığını belirtti.
Rum-Yunan ikilisinin Kıbrıslı Türkleri adadan göç ettirmek ve yok etmek için yaptığı acımasız soykırımı hatırlamak ve gelecek nesiller anlatmak gerektiğini dile getiren Tatar, gençlere seslenerek, bu adada çok büyük acılar çektiklerini, büyük bir mücadele ve şehitler verdiklerini ama neticede bir devlet sahibi olduklarını söyledi.
Devlete sahip çıkmanın, devleti yaşatmanın, birlik ve beraberlikleri korumanın görevleri olduğunu dile getiren Tatar, “KKTC’yi güçlendirmek zorundayız. Burayı daha yaşanabilir hale getirmeliyiz” dedi.
Kıbrıs Türk halkının ayrı bir halk olarak kendi devletine sahip çıktığı ve devletini güçlendirmek için çalıştığı mesajını tüm dünyaya vermenin önemini vurgulayan Tatar, insanlarına ve gençlerine bir gelecek vaat etmenin hem görev, hem de sorumlulukları olduğunu kaydetti.
KKTC’nin yoluna büyük bir selamet ve inançla devem ettiğini ifade eden Tatar, KKTC’nin dünyaya tanıtılması yönünde çalışmaların sürdüğüne işaret etti. Tatar, KKTC’de 144 farklı ülkeden öğrenci bulunduğunu, birçok ülkeyle kültürel, ticari ve turistik faaliyetleri olduğunu da anlattı.
Büyük fedakarlıklar yapan tüm şehitleri rahmet, gezileri de minnetle anan Tatar, şehit ailelerini de sevgi ve saygıyla selamladı.

Kıbrıs’ta Rumların katlettiği anne ve 3 oğluna yönelik vahşetin belgeseli yayınlandı

Kıbrıs’ta EOKA terör örgütü militanlarının Türklere yönelik başlattığı ve tarihe “Kanlı Noel” olarak geçen saldırılarda, Tabip Binbaşı Nihat İlhan’ın eşi ile 3 evladının banyoda katledilişlerini dünyaya anlatmayı hedefleyen “Kucakta 3 Çocuk, Sırtta 27 Mermi” belgeseli, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) devlet televizyonu BRT’de yayınlandı.
Muharrem Özdemir’in yönettiği, Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) ile BRT’nin ortak yapımı belgeselde, Kanlı Noel olaylarının devamında, Rum çetelerinin 24 Aralık 1963’te Lefkoşa’nın Kumsal bölgesinde Kıbrıs’taki Türk Alayı’nda doktor olarak görev yapan Binbaşı Nihat İlhan’ın eşi ile 3 çocuğunun, evlerinin banyosunda şehit edilişleri anlatıldı.
Belgeselde, başta Binbaşı Nihat İlhan olmak üzere dönemin ve olayın tanıklarının anlatımlarına ve vahşete ait belge, fotoğraf ve videolara yer verildi.
“Banyo Katliamı” veya bilinen adıyla “Kumsal Katliamı” olarak tarihe geçen saldırıda, Mürüvvet İlhan’ın sırtından çıkan 27 mermi ve banyo küvetinde cenazeleri bulunan çocukları Murat, Kutsi ile Hakan’a atfen belgeselin adı “Kucakta 3 Çocuk, Sırtta 27 Mermi” olarak belirlendi.
Gazetecilere açıklamalarda bulunan belgeselin yönetmeni Özdemir, geçmişte yaşanan acıların iyi bilinmesi için bu belgeseli yaptıklarını anlatarak “Yaşanan vahşeti, tüm dünyaya izlettireceğiz.” dedi.
Yabancı dillere çevrilecek “Kucakta 3 Çocuk, Sırtta 27 Mermi” belgeseliyle, Kıbrıs’ta Türklerin yaşadığı trajediyi dünyaya aktarmak istediklerini vurgulayan Özdemir, belgeselin Binbaşı İlhan’ın eşi ve 3 oğluna yönelik katliamla ilgili önemli bir çalışma olduğunu belirtti.