Sağlık Bakanı Ali Pilli 1 Temmuz’dan itibaren Türkiye’den gelecek tüm yolculara Ercan Havalimanı’nda ücretsiz PCR testi yapılacağını, yolcuların test sonucu çıkana kadar da konaklayacakları yerler veya ikametlerinde taahhütname imzalayarak izole olacaklarını açıkladı.
Ali Pilli, Türkiye’den KKTC’ye gelecek tüm yolculara uygulanacak testler ve karantina uygulamasına yönelik basında çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirterek, açıklamada bulundu.
Pilli, tüm yolcular için Ercan Havalimanı’nda ücretsiz PCR testi yapılacağını, yolcuların test sonucu çıkana kadar konaklayacakları yerler veya ikametlerinde taahhütname imzalayarak izole olacaklarını kaydetti.
Sağlık Bakanı Pilli, yolcuların aynı zamanda Sağlık Bakanlığı ekipleri tarafından uygulayacakları izolasyon kuralları doğrultusunda bilgilendirileceklerini de belirtti.

 

KKTC’ye gelecek yolcuların hangi kategoride geleceği revize edildi

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren KKTC’ye gelecek yolcuların hangi kategoride olacakları revize edildi.
Sağlık Bakanlığı revize edilmiş listeyi kamuoyuyla paylaştı.
Buna göre A grubunda yer alan ülkelerden gelen yolcular 72 saat önce PCR testi yaptıracak.
Ancak A grubu ülkesinden gelen yolcular Türkiye üzerinden gelecekleri için B Grubu sayılarak, PCR örnekleri yine Sağlık Bakanlığı tarafından alınacak ve B grubundaki uygulama geçerli olacak.
B grubunda yer alan ülkeler 72 saat öncesinde PCR testlerini yaptıracak, ülkeye geldiklerinde ise  PCR örnekleri alınacak ve test sonuçları çıkıncaya kadar bir taahhütname imzalayarak kendilerini konaklayacakları yerler ve ikametlerinde izole edecekler.
PCR testleri havalimanı, Girne Limanı ve Metehan Sınır Kapısı’ndan alınacak.
C grubundan gelen yolcular ise ülkede karantina altına alınacak ve karantina ücretlerini kendileri karşılayacak.

Yine C grubu dışında bulunan diğer ülkeler aynı şekilde karantina altına alınacak ve ücretlerini karşılayacaklar.
Kategorilerine göre ülkeler şöyle;
A GRUBU ÜLKELER
“Avusturya, Almanya, Bulgaristan, Bosna Hersek, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Güney Kore, Hırvatistan, İsviçre, İzlanda, Karabağ, Letonya, Lihtenşayn, Litvanya, Lüxemburg, Macaristan, Malta,  Norveç, Slovakya, Slovenya, Yunanistan.”
B GRUBU ÜLKELER
“Avustralya, Belçika, Birleşik Arap Emirlikleri, Danimarka, Fransa, Hollanda, İrlanda, İsrail, İspanya,  Japonya, Kanada, Lübnan, Maldivler, Portekiz, Polonya, Romanya, Singapur, Türkiye, Ürdün.”
C GRUBU ÜLKELERİ
“Amerika, Brezilya, Hindistan, İngiltere, İtalya, İsveç, İran, Meksika, Pakistan, Rusya, diğer ülkeler.”