KKTC’de de koronavirüs vakası görülmesinin ardından son gelişmeleri değerlendirmek üzere olağanüstü toplanan Bakanlar Kurulu, bir dizi tedbir aldı.
Toplantının tamamlanmasının ardından Başbakan Ersin Tatar ve Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, alınan tedbirleri açıkladı.
Tatar, tüm dünyada ciddi tedbirlerin alındığı koronavirüs ile ilgili uzmanların önerileri doğrultusunda hükümetin gerekli adımları almaya devam ettiğini söyledi.
Bakanlar Kurulu’nun dünkü toplantısında koronavirüsle ilgili etkin mücadele bağlamında ürettiği kararları Tatar, şöyle sıraladı:
1-Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı tüm okullar, kreş ve üniversiteler dahil olmak üzere, 15 Mart 2020 Pazar gününe kadar tatil ilan edilmiştir. Bu tatil süresince, oluşturulan teknik ekiplerce tüm okul binaları ve öğrenci taşıma araçları dezenfekte edilecek.
2-Çocuk festivalleri, çocuk ve gençlik kampları ve tüm okul müsamere ve müsabakaları 15 Mart 2020 tarihine kadar yasaklanmıştır.
3-Güney Kıbrıs’tan, ülkemizde turistik gezi, ayin ve benzeri maksatlarla 10 kişiyi aşan otobüslerle gerçekleştirilecek toplu geçişler 15 Mart 2020 tarihine kadar durdurulmuştur.
4-Koronavirüsü teşhisi konmuş bulunan turistlerin konaklamış oldukları otellerdeki karantina uygulaması devam etmektedir. Karantina, durumun seyrine göre, peyderpey kaldırılacaktır.
5-Sağlık Bakanlığı ve sivil savunma ekiplerince oluşturulan özel ekipler tüm gümrük geçiş noktalarını dezenfekte etme faaliyetine başlamıştır.
6- Gazimağusa Belediyesi, Gazimağusa ilçe sınırlarında bulunan tüm turistik ve ören yerlerini dezenfekte etme faaliyetine başlamıştır.
7- 1 Nisan tarihine kadar ülkemize yurtdışından yapılacak Almanya ve Fransa çıkışlı Charter Uçuşlar geçici olarak durdurulmuştur.”