2. Uluslararası Vounous Pişmiş Toprak Sempozyumu bugün açılıyor.
Uluslararası Vounous Pişmiş Toprak Sempozyumu’nun ikincisi bu yıl 3 Eylül’de başlarken, sempozyumun resmi açılışı bugün Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın katılımıyla gerçekleşecek.
Açılışta 87 ışıklı ok atışı yanında 87 kandille aydınlatılacak alanda, 5 bin yıl öncesine ait canlandırmalar yapılacak. 2. Uluslararası Vounous Pişmiş Toprak Sempozyumu 14 Eylül’e kadar ziyaret edilebilecek ve isteyenler seramik üretimine katılabilecek.
Bu yıl, Amerika Birleşik Devletleri, İrlanda, Slovakya, Letonya, Tunus, Libya, Türkiye, Güney Kıbrıs ve KKTC olmak üzere 9 ülkeden toplam 93 sanatçının ve bilim insanının katıldığı sempozyumda Erken ve Orta Tunç Çağında Vounous’ta kullanılan üretim teknikleri kullanılarak seramik ve metal döküm çalışmaları yanında birçok aktiviteye yer veriliyor.
Tamamen ilkel teknik ve malzemeler kullanılarak üretilecek eserler yanında, Vounous dahil, Göbeklitepe Akdeniz Neolitiği ve Kıbrıs, Terra Sigillata ve Tarih Öncesinden Milenyum Çağına Çocuk konulu bilimsel sunumlar gerçekleştiriliyor