Kıbrıslı Türk doktordan mucize yöntem

Kıbrıslı Doktor Dr. Teoman Sırrı endoskopi sayesinde, günümüzde mide hiç açılmadan ağızdan salınan endoskopi ile içten dikilerek, küçültüldüğünü belirtti.

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth tarafından sağlık alanında verdiği destek ve koruyucu hekimlik alanında yaptığı hizmetler nedeniyle unvan ve onur ödülü verilen Dr. Teoman Sırrı, Kuzey Londra İngiliz Tabipler Birliği’nde konuşma yaptı. Konuşmasının ardından meslektaşları tarafından tebrik edildi.

Kilolarından rahatsız olanların başvurdukları mide küçültme ameliyatlarının yerini endoskopik işleme (endoskopi) bıraktığı açıklandı.

Buna göre ucunda kamera olan 8-12 mm çapındaki kıvrılabilen bir alet yardımı ile üst gastrointestinal sistem denilen yemek borusu, mide, onikiparmak bağırsağının incelenmesine olanak sağlayan endoskopi, mideye salınıyor. Mide hiç açılmadan içten dikilerek, küçülüyor. Böylece, bir insanın yılda yüzde 50 oranında kilo verebileceği kaydedildi.

Konuyla ilgili İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth tarafından sağlık alanında verdiği destek ve koruyucu hekimlik alanında yaptığı hizmetler nedeniyle unvan ve onur ödülü verilen Dr. Teoman Sırrı (MBE) bir konuşma gerçekleştirdi. Dr. Sırrı, Kuzey Londra İngiliz Tabipler Birliği’nde yaptığı (BMA) konuşmada şunları söyledi:

“Bazı insanlar için fazla kilolarından kurtulmak çok zor olabiliyor. Bu onların suçu değil. Çünkü kilo kontrolü vücutta karmaşık bir sistemle sağlanır. Bu karmaşık sistemde başlıca sözü geçen iki hormon leptin ve ghrelindir. Vücutta bulunan leptin ve ghrelin (Tokluk ve Açlık Hormonları) kontrolden çıkabiliyor. Bu da kilolarından rahatsız olanların çareyi mide küçültme ameliyatında bulmasına neden olur.

“Günümüzde şişmanlık ve şeker hastalığı son bulabilecek”

Bu tür ameliyatlar riskli olabiliyor. Ancak endoskopi sayesinde, günümüzde şişmanlık ve şeker hastalığı son bulabilecek. Yeni Mide hiç açılmadan ağızdan salınan endoskopi ile içten dikilerek, küçülüyor. Endoskopide çoğunlukla herhangi bir sorun oluşmaz. Ancak endoskopi Birimi Uzmanına danışılmalıdır. Bu tür uygulama şimdilik İngiltere ve Amerika’da yapılmakta.”

Açıklaması büyük beğeni toplayan Dr. Sırrı, konuşması ardından meslektaşları tarafından tebrik edildi. Kuzey Londra’da muayenehanesi bulunan Dr. Sırrı, detaylı bilgi verebileceğini dile getirdi.

Imperial College St. Mary’s Hospital’den mezun olan Gazimağusa doğumlu Dr. Teoman Sırrı, mezuniyet diplomasını Kraliçe Elizabeth’in annesi, Ana Kraliçe’den almıştı.

Kaynak: Kıbrıslı Türk doktordan mucize yöntem