Türkiye Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, “KKTC’de yatırım ortamının iyileştirilmesi için gayretlerimiz olacak. Hem bankacılık sektörü açısından hem mali disiplin açısından KKTC’de yapılacak işler var” dedi.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki ekonomik ve kalkınma iş birliğinin yönetilmesinden sorumlu Başbakan Yardımcısı olarak da görev yapan Akdağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, KKTC’ye Türkiye’nin katkılarıyla sunulan kalkınma yardımlarına ilişkin bilgiler verdi.
“KKTC’de yatırım ortamının iyileştirilmesi için gayretlerimiz olacak. Hem bankacılık sektörü açısından hem mali disiplin açısından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yapılacak işler var” diyen Akdağ, Kuzey Kıbrıs’ta altyapı yatırımlarının da bulunduğunu ifade etti.
Akdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:
“KKTC’ye su götürdük. Oradaki vatandaşlarımız çok kaliteli su içiyorlar şu anda. Belediye altyapılarının da yapılması lazım. Kıbrıs’a götürdüğümüz suyun aşağı yukarı yüzde 40’ı içme suyuna yetiyor. Geri kalan miktarını Mesarya ve Güzelyurt ovalarında kullanarak sulama suyu halinde orada tarımı geliştirmeyi planlıyoruz. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız Türkiye’den, aynen suda olduğu gibi bir hatla Kuzey Kıbrıs’a elektrik götürme planı var, bunun üzerinde çalışıyoruz.”
Yol projelerinin yanı sıra sosyal güvenlik sisteminin geliştirilmesi konularında da çalışmalarının bulunduğunu belirten Akdağ, gündemlerinde sağlık reformunun yanı sıra özellikle Türkiye’deki şehir hastanelerine benzer bir hastane ile Kuzey Kıbrıs’taki işleri kolaylaştırmayı amaçladıklarını bildirdi.
Kıbrıs’taki siyasi sorunlara da işaret eden Akdağ, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin, siyasi çözüm olsa da olmasa da kalkınmaya devam edeceğine inanıyorum. Bana göre de asıl olan bu. Buradaki insanlar zenginleşsinler, refah içinde yaşasınlar, huzurları yerinde olsun, tamamdır. Rum tarafı bir çözüme yanaşır ya da yanşamaz kendilerinin bileceği iş” diye konuştu.
TC Başbakan Yardımcısı Akdağ, vakıf adası olan Kıbrıs’ın, bu yönde tanıtımının artırılarak turizmine de katkı sunmayı amaçladıklarını ifade ederek, “Kuzey Kıbrıs’taki önemli ekonomik varlıklardan birisi turizm. Burada önemli vakıf eserleri de var.

Prof.Dr.Uğur Özgöker

Rektör / Rector

Kıbrıs Amerikan Universitesi