KIBRIS DOĞU AKDENİZ VE ORTA-DOĞU’ NUN “GÜVENLİK-SAVUNMA VE EMNİYET HİZMETLERİ” KONULARINDA ULUSLARARASI EĞİTİM MERKEZİ OLACAK

IMG_7437

IMG_7417

IMG_7388

18-06-2017

GAÜ, KIBRIS’IN GÜVENLİK VE SAVUNMA EĞİTİM MERKEZİ OLACAK

DAVUT, ‘GAÜ KENDİNİ SÜREKLİ GÜNCELLEYEN VE İLERİYE ADIMLAR ATAN BİR ÜNİVERSİTEDİR’

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) ve Kıbrıs Amerikan Üniversitesi (KAÜ) işbirliğinde, Ekol Güvenlik ve Eğitm Ltd. Şti. arasında, Kıbrıs’ta ki kamu ve özel sektörün ihtiyaçlarını karşılayacak olan “Güvenlik, Savunma ve Emniyet Yönetimi Akademisi” ile ilgili işbirliği anlaşması imzalandı.

GAÜ Rektörlük Binası, Başkanlık Toplantı Salonunda düzenlenen basın toplantısına, GAÜ adına Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Sualp Davut, KAÜ adına Rektör Prof. Dr. Serdar Saydam, Genel Sekreter Erhan Vechi katılırken, Ekol Güvenlik ve Eğitm Ltd. Şti. adına; Yönetim Kurulu Başkanı Yrd. Doç. Dr. M. Naci Efe, Doç. Dr. Uğur Özgöker, Ekol Güvenlik ve Eğitim Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı Stratejik Başdanışmanı Erdoğan Gündüzpolat ve GUSEYAD Yönetim Kurulu Başkanı Murat Papuç katıldı.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan GAÜ Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Sualp Davut, Ekol Grup Güvenlik Şirketine ve güvenlik savunma akademisine işbirliklerinden dolayı teşekkürlerini sunarak, bu programın detaylarının esasında çok geniş olduğunu söyledi. Davut, savunmadan, güvenliğe, nükleerden havacılık ve enerjiye kadar birçok alanı kapsayan bir anlaşma ve bu anlaşma neticesinde ortak programlar yapacaklarını ifade ederek, bu ortak programlarla öğrencilera savunma ve enerji gibi konularda sertifika programları açılacağını irdeledi. Davut açıklamasının devamında ise;

“Bu kursların biz önemli olduğuna inanıyoruz. Ülkenin de menfaatine olacağına inanıyoruz. Bunun en büyük sebeplerinden biri ehli olmayan kişilerin sektörlerde bulunup doğrudan turist, öğrenci veya halkın kendisiyle birebir etkileşim içerisinde olmasından doğabilecek negatifliklerin kaldırılmasını sağlayacak çalışmalardır. GAÜ birçok alanda birçok kurumla anlaşmalar yapan, kendini güncelleyen ve ileriye adımlar atan bir üniversitedir. Biz doğru şirketlerle doğru adımları attığımıza inanıyoruz, bu konuda da Ekol Güvenlik ve Savunma Akademisiyle bu işbirliğine imza atıyoruz” dedi.

Ekol Güvenlik ve Eğitim Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı Yrd. Doç. Dr. M. Naci Efe açıklamasında, “Türkiye’den eğitim şirketi olarak KKTC’de GAÜ ile güvenlik ve savunma alanında yapacağımız akademik çalışmalardan dolayı çok mutluyuz. İnşallah hayırlara vesile olur ve tüm dünyaya buradan yayılırız. Bu anlaşma kapsamında özel güvenlik meslek okulları iş sağlığı alanında meslek yüksekokulları yine meslek yeterlilik akademisi olarak birçok sertifika kurslarının sürekli eğitim merkezini kapsayacak” dedi.

GUSEYAD Yönetim Kurulu Başkanı Murat Papuç ise açıklamasınad, “Türkiye’de güvenlik ve savunma alanında hareket eden, uzun yıllar operasyonel görevde bulunmuş olan kişilerin deneyimlerini, Türkiye’deki stratejik ortaklık yapılan Afrika’da Orta Doğu’daki Dünya’nın her yerine aktarılmasıyla ilgili ciddi talepler var. Bu taleplerin bir şekilde akademik ve sertifikalı olarak uluslararası Alana taşınmasıyla ilgili sadece KKTC ve Türkiye’de değil, bütün dünyada ciddi bir olanak olduğunu düşünüyorum” dedi.

Gerçekleştirilen işbirliği protokolü uyarınca, GAÜ ve KAÜ bünyesinde “Güvenlik Savunma ve Emniyet Yönetimi Akademisi”nin bir biriminin kurulacağı ve bu Akademi’nin, özel sektörün ve kamunun ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde gelişimi ve sürekliliği sağlanacağı ifade edildi. Buna ilaveten GAÜ ve KAÜ’nün faaliyet alanları içerisinde olmak üzere, Güvenlik, Savunma ve Emniyet  Yönetimi ile ilgili konularda eğitimler, sertifika programları ve özel projeler hazırlanacağı vurgulandı.