Kıbrıs Amerikan Üniversitesi (KAÜ) Yükseköğretimde 3. yılını geride bırakırken,  dünyanın dört bir tarafına yayılmaya devam ediyor.

Sri Lanka Metropolitan Koleji Kurucu Başkanı Dr. Siraz Meerasahib ile KAÜ Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Doç. Dr. Asım Vehbi arasında bugün gerçekleştirilen görüşme ve imzalanan işbirliği protokolü sonucunda, KAÜ Sri Lanka kampüsü hayata geçiyor.  İlk kez imzalanan yeni protokol anlaşması sonucunda, yeni dönem ile birlikte, KAÜ öğrencileri Sri Lanka Kampusu’nda eğitim alma şansına sahip olacak.

VEHBİ: BİR İLKE DAHA İMZA ATTIK

KAÜ Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Doç. Dr. Asım Vehbi, imza töreninde yaptığı konuşmada Girne Amerikan Üniversitesi’nin (GAÜ) 15 yılık dostu ve çözüm ortağı olan Sri Lanka Metropolitan Koleji Kurucu Başkanı Dr. Siraz Meerasahib ile imzaladıkları protokolden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Vehbi, KAܒnün uluslararasılaşma yönündeki adımlarını sıkılaştırdığını ve bugün ilk kez yapılan işbirliği ile, tıpkı GAÜ gibi, KAܒnün de artıkSri Lanka’nın Kolombo kentinde bir kampusu olacağını kaydetti.  Vehbi, bu protokolle birlikte, KAܒde eğitim alan tüm öğrencilere, Kolombo’daki kampusta  bir yaz okulu, bir dönem veya bir yıl geçirme olanaklarına sahip olacaklarının müjdesini verdi.  Bunun yanında doktora ve yüksek lisans programlarında işbirliğine gidileceğini de açıklayan Vehbi, Sri Lanka’da da eğitim alanlarında bir veya iki yıllığına KAܒde eğitim alma şansına sahip olacaklarını dile getirdi. Vehbi, “Bu çok önemli bir işbirliği ve protokol. Bu tip işbirliklerini birçok yere yaymak için çalışmalarımız artarak devam edecektir” dedi.

MEERASAHİB: ÇOK MUTLUYUZ

Sri Lanka Metropolitan Koleji Kurucu Başkanı Dr. Siraz Meerasahib de yaptığı açıklamada, uzun yıllardır işbirliği içinde oldukları GAܒnün kardeş üniversitesi KAÜ ile işbirliği yapmaktan büyük bir mutluluk duyduklarını ifade etti. KAܒnün tüm öğrencilerine uluslararası alanda eğitim alma imkanı sağlamasının  ve okulları ile işbirliğine gitmesinin büyük anlam taşıdığını da belirtti.

ÖZGÖKER: DÜNYA ÇAPINDA TANINMANIN ADIMLARINI ATIYORUZ

KAÜ Rektörü Prof. Dr. Uğur Özgöker ise, bu yıl KAܒnün ilk mezunlarını  verdiğini anımsatarak, “KAÜ uluslararasılaşma çalışmalarına çok  önceden başlamıştır.  Bundan üç ay önce Moğolistan Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ile bir anlaşma yaptık. Şimdi ise  Kanada ve Amerika’da bazı üniversitelerle işbirliği protokolü yapmak üzere çalışmalarımız gündemdedir… Bugün ise uluslararasılaşmanıngelişmesine yönelik olan Sri Lanka kampusu ile yaptığımız anlaşma çok büyük bir adımdır.Bu işbirliğinin KAܒnün dünya çapında tanınmasına vesile olacağına eminiz. Hepimize hayırlı olsun” dedi.