Kasuludis: Kıbrıs sorunu çözülürse, ilk iade kapalı Maraş

Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Kıbrıs sorununun çözümü durumunda ilk olarak kapalı bölge Maraş’ın iadesini beklediğini açıkladı.

Simerini ve diğer gazeteler, sözde “Derinya Belediyesi” tarafından Cumartesi günü gerçekleştirilen anti işgal etkinliğinde konuşan Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis’in, Kıbrıs sorununun çözümü durumunda kapalı bölge Maraş’ın iadesi konusuna değindiğini yazdı.

Anastasiadis’in talebinin de bu yönde olduğunu yazan gazeteye göre, Kasulidis, hükümetin kapalı bölge Maraş’ın Güven Yaratıcı Önlemler çerçevesinde iade edilmesi için yoğun çaba sarf ettiğini, ABD hükümetini bu konuda ikna ettiklerini ve ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’in kapalı bölgenin açılması için Kıbrıs’a geldiğini ancak 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Türkiye’nin reddetmesiyle bu girişimin sonuçsuz kaldığını savundu.

Kıbrıs sorunu çözümü müzakerelerinin “ilk kez Kıbrıslılar tarafından yürütüldüğünü” ve liderlerin 6 başlığın dördünde ilk kez bu kadar anlamlı şekilde derine inmeyi başardıklarını belirten Kasulidis, “temel özgürlüklerin sağlanması konusunda uzlaşı bulunduğunu, bunun da çok önemli bir ilerleme olduğunu” iddia etti.

Kasulidis, “garantiler konusunun Kıbrıs sorununun çözümünde en belirleyici unsur olacağını ve tüm başlıklarda uzlaşı sağlansa dahi ne Anastasiadis, ne de halkın, adadaki her iki toplumu güvende hissettirecek bir garanti sistemi olmayan bir çözümü kabul edeceklerini” vurguladı.

Kasulidis ayrıca garanti sisteminin çağ dışı olduğu iddiasını da yineledi ve Türkiye’nin garantiler konusunda ısrarcı ve müzakerelerin başarısız olması durumunda sorumluluğun Türkiye’de olacağını savundu.

Türkiye’den KKTC’ye getirilen suya ilişkin iddialarda da bulunan Kasulidis, su sorunu, iki adet su arıtma tesisiyle çözülecekken Türkiye’nin, bölgedeki liderlik politikası çerçevesinde bu yola başvurduğunu öne sürdü.

Kasulidis, Türkiye’nin KKTC’ye elektrik getirme ve Koordinasyon Ofisi kurma planları olduğunu belirterek, bu gelişmelerin Kıbrıslı Rumların Türkiye’nin Kıbrıs sorununun çözümü isteğinden şüphe duymalarına yol açtığını ifade etti.

Öte yandan Politis gazetesi, konuya ilişkin haberinde, Kasulidis’in konuşmasının ardından söz alan sözde “Maraş Belediye Başkanı Aleksis Galanos”un Rum hükümetine ilişkin eleştirilerde bulunduğunu yazdı.

Habere göre Galanos, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda kendisinin çok da iyimser olmadığını ve kapalı bölge Maraş’a uzmanların girip, inceleme yapması gibi basit bir şeyin bile Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından “tartışılmadığı” ya da “Ercan Havaalanı’nın açılmasıyla ilişkilendirildiğini” iddia etti.

Galanos, KKTC yetkililerinin Güzelyurt’un iade edilmeyeceği yönündeki sözlerine atıf yaparak, Rum hükümetine yönelik “hızlı bir çözüm uğruna kapalı bölge Maraş, çözüme paralel ele alınabilecekken, önceliklerden çıkarıldığı” eleştirisinde bulundu.

Gazete, bir diğer haberinde ise, Vatandaşlar İttifakı ile Rum Ekologlar Hareketi’nin Kasulidis’in söz konusu sözlerine eleştirilerine yer verdi. Eleştirilerde, Kasulides’in konuşmasının, Rum hükümetinin kapalı bölge Maraş’ın öncelikleri arasında olmadığının bir kanıtı olduğu belirtildi.