Hülagü ve Suna Aytaçoğlu tarafından KAÜ Osmanlı Kütüphanesi’ne bağış yapıldı

Kurulduğu ilk günden beri Kıbrıs’ta bir ilk olan Kıbrıs Amerikan Üniversitesi (KAÜ) Osmanlı Kütüphanesi, Kıbrıs Türk kültür tarihine duyarlı olan vatandaşlarımızın katkısı ile büyümeye devam ediyor. Lefkoşa’nın saygın ailelerinden Aytaçoğlu ailesi, babalarından kalan eserleri KAÜ Osmanlı Kütüphanesine bağışladı.

Kurulduğu ilk günden beri Kıbrıs’ta bir ilk olan Kıbrıs Amerikan Üniversitesi (KAÜ) Osmanlı Kütüphanesi, Kıbrıs Türk kültür tarihine duyarlı olan vatandaşlarımızın katkısı ile büyümeye devam ediyor. Lefkoşa’nın saygın ailelerinden Aytaçoğlu ailesi, babalarından kalan eserleri KAÜ Osmanlı Kütüphanesine bağışladı.

Hülagü Aytaçoğlu, babasının İstanbul’da eğitim aldığı sırada satın aldığı Osmanlı Türkçesi ile basılmış olan kitapları, KAÜ Osmanlı Kütüphanesi’ne bağışladı. Eşi Suna Hanım’ın, her hafta özenle seçerek KAÜ Osmanlı Kütüphanesi’ne getirmiş olduğu kitaplar Yrd.Doç.Dr. Zeki Akçam ile kütüphanede stajyer olarak çalışan Özlem Ekinci ve Süleyman Aksu tarafından çeşitli işlemlerden geçiriliyor. Aytaçoğlu ailesinin yaklaşık 200’e yakın eseri kütüphaneye bağışladığını, özel ve devlet bilgilerini ihtiva etmeyen türden eserlerin de bağışlar arasında  yer aldığını belirten Zeki Akçam, Tarih, Edebiyat, Dünya Tarihi, Sanat Tarihi  ve İlahiyat alanlarında birçok eserin aile tarafından kütüphaneye gönüllülük esasına bağlı olarak bağışlandığını ve bu davranışın tüm Kıbrıs Türk toplumuna örnek olması gerektiğini belirtti. Bağışlanan eserler üzerinde gerekli inceleme ve korumaya yönelik işlemler bittikten sonra eserlerin zararlı haşereye karşı ilaçlanarak koruma altına alınacağı ve ilaçların tesiri geçtikten sonra ise araştırmacıların hizmetine açılacağı da eklendi. Konuyla ilgili olarak kendilerini kırmayan aileye teşekkür ettiğini belirten KAÜ Rektör Yardımcısı Yrd.Doç.Dr. Oya Ertuğruloğlu, KAÜ Kütüphane Müdürü Burhan Acar ve Yrd.Doç.Dr. Zeki Akçam ile birlikte aileye teşekkür ziyaretinde bulundu.

Ziyaret esnasında Lefkoşa’nın eski güzel günlerine ait olan ortak hatıralar da tekrar konuşulurken, nezaket ziyareti sırasında, köklü bir Mevlevi ailesi olduklarını belirten Hülagü Aytaçoğlu, Kıbrıs’ın 1571’de fethi sırasında şehit düşen ve bugün Aziziye Tekkesi içerisinde bulunan türbede yatan büyük dedelerinin, fetih sırasında kullandığı kılıç başta olmak üzere; aileye ait olan birçok eşya ve Osmanlı Türkçesi ile yazılmış olan özel belgelerin halen daha kendileri tarafından korunduğu belirtti. Bu bağlamda, Kıbrıs Türklerinin Osmanlı İmparatorluğu dönemine ait olan maddî ve manevî kültürel unsurlarının tanıtılmasında üniversitelerin büyük rol oynadığını belirten Aytaçoğlu çifti, bu konuda KAÜ’ye olan güvenlerinin sonsuz olduğunu belirttiler. Bu konuda Yrd. Doç.Dr. Oya Ertuğruloğlu’nun kendilerine her zaman destek olduğunu belirten Aytaçoğlu çifti “bu değerlerimizi yaşatmak için ne gerekiyorsa yapmalıyız” diyerek KAÜ Rektör yardımcısına teşekkür ettiler. Ertuğruloğlu, değerlerimizin gelecek nesillere her türlü platformda tanıtılması ve aktarılması için ellerinden geleni yapacaklarını dile getirerek konuyla ilgili en kısa sürede bir çalışma başlatacaklarını belirtti.