Havadaki tedirginlik: TAV hisseleri için karamsar tablo

HSBC analistleri, TAV’ın 2017 öngörülerini fazla karamsar bulduklarını belirtti

Turizmde artan sıkıntılardan en çok etkilenen hisselerden biri olan TAV holding’in yıl sonu bilanço sonuçları da analistleri şaşırtan karmaşık bir tablo çizdi. Sonuçlar beklentilerin altında kalsa da analistler, şirketin açıkladığından daha iyi bir 2017 bekliyor.

Cuma akşamı yapılan açıklamaya göre, şirketin 2016 yılı kârı bir önceki yıla göre yüzde 33 oranında düşse de, satışları 2015 yılındaki 3,03 milyar liradan 3,45 milyar liraya yükseldi.

Dördüncü çeyrek performansına bakıldığında ise kârı 65 milyon lirayla beklentilerin altında geldi; ancak 340 milyon lira seviyesinde gerçekleşen FAVÖK sonuçları beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

Bu hafta yayınlanan finasallar üzerine bir rapor yayınlayan HSBC analistleri, dördüncü çeyreğin “karmaşık” bir performans görünümü sunduğunu söyledi.

HSBC’ye göre beklentilerin üzerince vergi harcamaları yüzünden kâr düşük geldi, fakat Türk lirasındaki sert düşüş gelirlerle harcamalar arasındaki kur uyumsuzluğu sayesinde şirketin operasyon mârjına yaradı.

TAV hisseleri geçtiğimiz yıl Türkiye’de yaşanan jeoplolitik gelişmelerden en çok etkilenen hisselerden biri olmuştu.

Artan terör saldırıları ve Rusya’yla yaşanan kriz sonrası yılın tamamı için şirketin gelirleri yalnızca yüzde 1 büyürken, faaliyet kârı 3-4 puan daraldı, euro cinsinden yıllık kârı yüzde 39 düştü.

BEKLENTİLER ARASINDA FARK VAR

Tüm bunlara rağmen HSBC analistleri TAV’ın yayınladığı gelecek öngörülerini fazla karamsar bulduklarını söyledi.

TAV beklentilerini şöyle sıralamıştı:

İstanbul Atatürk Havalimanı dış hatlar yolcu büyümesi yüzde 1-3 arasında
İstanbul Atatürk Havalimanı şehir çıkışlı dış hatlar yolcu trafiğinde yatay seyir
TAV Havalimanları Holding toplam yolcu büyümesi yüzde 4-5 arasında
Yatay ciro
Yatay FAVKÖK (kira öncesi FAVÖK)
Net kârda önemli oranda artış
Yatırım harcamaları yaklaşık 50 milyon euro seviyesinde
TAV’ın beklentilerinin “Türkiye’ye turizm ve seyahat talebininin düşük kalmasının yarattığı baskının devam edeceği ve havayolu şirketlerinin kapasite azaltmaya devam edeceği beklentisini” yansıttığını söyleyen analistler bir miktar daha iyimser olduklarını söyledi.

Buna göre HSBC’nin beklentisi Atatürk Havalimanı’nda yabancı yolcu sayısının yüzde 4, gelirlerin yüzde 3, FAVKÖK’ün yüzde 5 olarak geçekleşmesini bekliyor.

Analistlerin ‘tut’ tavsiyesini korudukları hisse için hedef fiyatı ise 16,30 lira.