İKİ HAFTADA İKİ ÖNEMLİ GELİŞME
TÜRKİYE’nin siyasi olarak tanımadığı Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nden son 2 haftada iki önemli ekonomik adım geldi.

İlki geçen hafta ilk kez bir Güney Kıbrıs merkezli şirket, Türkiye’de ofis açmıştı.

İLK KEZ BÖYLESİNE BİR YATIRIM YAPTILAR

Ancak ikinci adım, ilkini gölgede bırakacak türden.

İlk kez Güney Kıbrıs merkezli bir şirket, Türkiye’den firma aldı, dolayısıyla yatırım yaptı. Yatırım yapan Rum şirket Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ndeki Larnaka merkezli oyun şirketi Azur Games’e ait Al Games.

DUBAİLİ GÖZÜKEN RUM ŞİRKET

Her ne kadar Al Games, Dubaili bir şirket olarak görünse de Güney Kıbrıslı Azur Games’in bir iştiraki. Azur’a ait Al Games, Türk oyun şirketi Good Job Games Bilişim Yazılım ve Pazarlama A.Ş’nin oyun portföyünü satın alarak Türkiye pazarına giriş yaptı.

ACUN ILICALI’NIN AMCA OĞLU

6 yılda 35’den fazla oyun üreten Good Job Games’in kurucusu ise İlker Ilıcalı. 100’den fazla çalışanı olan Good Job Games’in kurucusu ve CEO’su İlker Ilıcalı, ünlü televizyoncu Acun Ilıcalı’nın da amcaoğlu.

DENİZCİLİK ŞİRKETİ OFİS AÇTI
Geçtiğimiz hafta da Güney Kıbrıs merkezli Columbia Shipmanagement, Türkiye’de ofis açmıştı. Bu ofisle ilk kez bir Güney Kıbrıs merkezli şirket, Türkiye’ye gelmiş oldu. Columbia Group, 1978’de Heinrich Scheller tarafından Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ndeki liman kenti Limasol’da kuruldu. Almanya’dan Çin’e, Yunanistan’dan Japonya’ya İtalya’dan Norveç’e kadar dünyanın farklı coğrafyalarında 20’den fazla ofisi ve temsilciliği bulunan bu uluslararası devin 15 binden fazla çalışanı var.