Rum Meclis Başkanı Dimitris Şilluris, “altın pasaportlar” konusunda patlak veren skandalın ardından dün istifa etti.
İstifa Al Jazeera haber kanalının, Güney Kıbrıs’ın suç geçmişi bulunan kişilere yatırım karşılığı verdiği vatandaşlıklarla ilgili, yatırımcı aracısı kılığına girmiş muhabirlerin gizli kamerayla çektiği videonun kamuoyuna yansımasıyla meydana gelen skandal sonrası yaşandı.
Rum Bakanlar Kurulu, salı günü gerçekleştirdiği olağanüstü toplantıda, Rum kesiminin yabancı yatırımcılara para karşılığında vatandaşlık verilmesi kriterlerini içeren programı iptal etmişti. Kararın, Şilluris ve Ciovanis’ın görüntülerinin, Al Jazeera tarafından yayınlanmasının ardından alındığı ve 1 Kasım itibarıyla yürürlüğe gireceği kaydedildi. Al Jazeera’nın haberinde, Rum yönetiminin 2017-2019 arası 1400’den fazla pasaport başvurusunu onayladığı yer almıştı. Al Jazeera’nın ele geçirdiği çok sayıda resmi belge, 70’ten fazla ülkeden hükümlü dolandırıcıların, kara para aklayanların ve yolsuzlukla suçlanan siyasilerin, GKRY’den “altın pasaportlar” diye anılan vatandaşlık belgesi aldığını ortaya koymuştu. Bu tarihler arasında altın pasaportlar için en fazla başvurunun Rusya, Çin ve Ukrayna’dan yapıldığı kaydedilmişti.
Bahse konu haberin linki:

https://www.youtube.com/watch?v=Oj18cya_gvw&feature=youtu.be&fbclid=IwAR3e_xdGjca4QYFpbCIZffzRW_z4Nvf2va72g0BAxL8kTF1wHbGJiWcO8SQ