GAÜ Denizcilik ve Ulaştırma Yüksekokulu, uluslararası başarısını bir kez daha kanıtladı

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Denizcilik ve Ulaştırma Yüksekokulu, uluslararası ve son teknoloji uygulama alanları ve simülatörleri ile, geçtiğimiz günlerde TC Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Yetkililerinin denetlemelerinin ardından, tam not alarak Türkiye çapında ilk sıralara yerleşti.

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Denizcilik ve Ulaştırma Yüksekokulu, uluslararası ve son teknoloji uygulama alanları ve simülatörleri ile, geçtiğimiz günlerde TC Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Yetkililerinin denetlemelerinin ardından, tam not alarak Türkiye çapında ilk sıralara yerleşti.

Konuyla ilgili katıldıkları TV Programında açıklamada bulunan GAÜ Denizcilik ve Ulaştırma Yüksek Okulu Müdürü Dr. Bayram Ali Tavlayan ile Güverte Bölümü Simülasyon Merkezleri Koordinatörü Uzak Yol Kaptanı Hançer Çakıroğlu, GAÜ’nün almış geçirmiş olduğu başarılı denetleme ve vermiş olduğu uluslararası standartlarda ki denizcilik eğitimi hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

GAÜ Denizcilik ve Ulaştırma Yüksek Okulu Müdürü Dr. Bayram Ali Tavlayan yaptığı açıklamada, GAÜ Denizcilik ve Ulaştırma Yüksek Okulu’nun, 2007 yılında kurulduğunu belirterek, Güverte programının ise; 2010 yılından itibaren eğitim vermeye başladığını söyledi. Tavlayan, GAÜ Denizcilik mezunlarının, dünya denizlerinde seyretmekte olduğunu ifade ederek, amaçlarının; yüzyıllardan bu yana Akdeniz’in ortasında stratejik bir öneme sahip Kıbrıs’ta, bir ada ülkesinden dünya denizlerine tam donanımlı, konusunda uzman ve yetkin denizciler yetiştirmek olduğunu vurguladı.

Tavlayan açıklamasının devamında ise şunlara değindi;

BU YIL “DENİZ İŞLETMECİLİĞİ VE YÖNETİMİ” BÖLÜMÜ ÖĞRENCİ ALIMINA BAŞLAYACAK

GAÜ Denizcilik ve Ulaştırma Yüksekokulu bünyesinde, uluslararası standartlarda “Uzak yol Zabiti” (Oceangoing Officer) yetiştiren Güverte programı ile, küreselleşen dünyada ve ülkemizde önemi giderek artan, ‘Ulaştırma ve Lojistik Bölümü’ bulunmaktadır. Bu yıl eğitime başlayacak olan ‘Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Bölümü’ ile de; deniz ve deniz işletmeciliği konusunda uzmanlaşmış, modern çağın gelişmelerini takip edebilen, girişimci ve rekabet edebilen “Deniz İşletmecisi” unvanı ile yönetici/lider yetiştirilmesi hedeflenmiştir. Öğrencilere, okul bünyesinde bulunan bölümlerde çift dal ve yan dal yapabilme imkanı sunulmaktadır.

Güverte programında 300, Ulaştırma ve Lojistik Bölümü’nde 150 öğrenci eğitim almaktadır. 2017 Eylül döneminde, yeni açılacak Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Bölümü’ne 30 öğrenci alınması planlanmaktadır” dedi.

GAÜ Güverte Bölümü Simülasyon Merkezleri Koordinatörü Uzak Yol Kaptanı Hançer Çakıroğlu ise yapmış olduğu açıklamada, TC Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yetkilileri tarafından, GAÜ Denizcilik ve Ulaştırma Yüksekokulu’nun; Uluslararası Denizcilik Örgütü çerçevesinde, uluslararası standartlara uygunluğunun denetlendiğini ve tam not aldığını belirtti. Bakanlık yetkililerinin GAÜ bünyesinde bulunan uygulama alanlarına hayran kaldıklarını ifade eden Çakıroğlu, Akademiyenler olarak iddalı olduklarını ve en iyi denizcilik eğitimi veren kurum olma yolunda emin adımlar ile ilerlediklerini söyledi.

Çakıroğlu ayrıca, üniversitelerin denizcilik eğitimi verebilmeleri için bu denetimden geçmek zorunda olduğunu belirterek, hali hazırda mevcut olan yeterlilikm belgesinin, geçtiğimiz yıllarda yenilenen kurallarının ardından daha da katılaşığını belirterek, buna ramen geçer nottan öte; adada ki en iyi denizcilik eğitim alanlarına sahip olduklarını ve Türkiye’de ki üniversiteler arasında da ilk sıralarda yer aldıklarını söyledi.

ÇAKIROĞLU: “DÜNYA STANDARTLARINDA Kİ EĞİTİM ALANLARI VE SİMÜLATÖRLER İLE ULUSLARARASI DÜZEYDE DENİZCİLER YETİŞTİRİYORUZ”

Çakıroğlu açıklamasının devamında, “GAÜ Denizcilik ve Ulaştırma Yüksekokulu Güverte Bölümü; ticaret filolarının ihtiyacı olan “Deniz Ulaştırma ve İşletme Lisans” diploması sahibi, güverte zabitlerini yetiştiren bir kurumdur. Girne Amerikan Üniversitesi Denizcilik Yüksekokulu tarafından düzenlenen belge ve sertifikalar tamamen; Eğitim, Belgelendirme ve Vardiya Standartları (STCW: Standards of Training Certification and Watchkeeping (Gemi Adamlarının Eğitim, Belgelendirme ve Vardiya Tutma Standartları)) ile uyumludur.  Okulumuzda bulunan simülatörler (IMO standardı gereği olan ARPA – RADAR ve GMDSS Simülatörleri ile Köprüüstü Simülatörü, ECDIS, Sıvı Yük Elleçleme-LCHS), Denizde Güvenlik Uygulamalı Denizcilik Eğitim Alanı, laboratuvarlar, atölyeler, eğitim havuzu ve idari ofislerinden oluşan tesislerimizde, çağımızın ihtiyaçlarına cevap verebilecek denizciler yetiştirilmektedir. Bununla birlikte, bünyemizden mezun olan tüm öğrenciler Dünyanın heryerine çalışabilecekleri diploma ve sertifikalara sahip olarak mezun oluyorlar” dedi.

GAÜ Denizcilik ve Ulaştırma Yüksek Okulu Müdürü Dr. Bayram Ali Tavlayan açıklamasının devamında, “Yüksekokulumuz, YÖK ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından izlenmekte ve denetlenmektedir. Mezun olan öğrencilerimiz, uygun gemilerde vardiya zabiti olarak hazırlık dönemini takiben, dünyanın her yerinde seyreden gemilerde, uzak yol kaptanları olarak hizmet edeceklerdir.  Mezunlar ayrıca; denizcilik, brokerlik, denizcilik sigortacılığı, insan kaynakları, liman yönetimi ve benzeri alanlardaki pozisyonlarda da çalışabileceklerdir.

Dünya piyasalarında önemli ve lider ülke olabilmek; rekabet koşullarında başarıyı yakalayabilmek için donanımlı, duyarlı ve geleneksel değerlerine önem veren denizci ve yöneticilere sahip olmak amacı ve denizcilik eğitimi, sertifikasyonu konularında dünyanın saygın ve ileri gelen otoritelerinden olma vizyonu olan bir okuluz.  Okulumuz genç olmakla birlikte; Türkiye’de ki üniversiteler arasında ilk ilk sıralarda yer almakta ve modern eğitimin öncüsü olmayı hedeflemektedir. Simülatörlerimiz, denizde güvenlik ve uygulamalı denizcilik eğitim alanı, laboratuarlar, atölyeler, eğitim havuzu çağımızın ihtiyaçlarına cevap verebilecek niteliktedir.  Okulumuz bünyesinde bulunan programlarının birbirleriyle uyumlu ve tamamlayıcı müfredatlarının getirdiği çift dal ve yan dal imkânı, ve eğitim dilinin İngilizce olması neden sorusuna verilecek cevapların başında gelmektedir. Ayrıca okulumuzun gelecek yıllarda tedarik etmeyi planladığı okul gemisi ile de eğitimin bir bölümünün karadan, denize taşınması planlanmaktadır. Gezerek, öğrenmek ilave bir heyecan kaynağı olacaktır” dedi.