Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) önemli değişimler yaşıyor. Cumhurbaşkanlığı seçimi yapıldı Ersin Tatar seçildi. Ersin Tatar ekonominin içinden gelen biri… Cambridge Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun oldu. Price Waterhouse çalıştı. Asil Nadir’in Polly Peck’inin dünya markası olmasına katkı yaptı. Asil Nadir’in sağ kolu olarak görev yaptı. Biraz da medya ile ilişkisi oldu. Show TV’de görev yaptı, bir televizyon kurdu. Sonra siyasete girdi. UBP’den Lefkoşa Milletvekili seçildi. Sonra da Derviş Eroğlu hükümetinde Maliye Bakanı oldu ve sonrasında İrsen Küçük hükümetinde de bu görevini sürdürdü. Ersin Tatar’ın babası Rüstem Tatar da, KKTC’de Maliye Bakanlığı yapmıştı.

Rahmetli Denktaş’ın yıllarca yanında yer almış onun ekonomi ile ilgili danışmanlığını yapmıştı. Bu ara bilgiden sonra Ersin Tatar’a yeniden dönelim. Tatar, önce UBP’de Genel Başkan oldu, ardından Başbakanlık görevini üstlendi. Ve geçtiğimiz günlerde de Cumhurbaşkanı seçildi. Ekonomi ile başlayan bir yaşam öyküsü KKTC’nin bir numarası olarak devam ediyor. Ersin Tatar, KKTC’nin başına gelmiş ekonomiyi en iyi bilen isim olarak kayıtlara geçti. Tatar, geçen yıl Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin yılbaşı etkinliğine katılmıştı. Oradaki sohbette KKTC’nin ekonomi ile ilgili atması gereken adımları sıralamıştı. İşte o sözleri:

– “KKTC’ye yeni yatırımcıların gelmesi gerekiyor. Yatırım üretim ve hizmette yeni adımlar atmalıyız. Bu adımlar KKTC halkının refahının artmasını sağlayacak. KKTC ekonomide ezberleri bozacak adımlar atmalı. Bunun için bütün imkanlarımızı zorlamalıyız.”

KKTC’ye yatırımcı nasıl gelir? Bunun için ne yapılması gerekiyor. Bunları en iyi bilen isim Ersin Tatar. Geçtiğimiz günlerde “KKTC’de Yeni Dönem ve Yatırım Fırsatları” başlıklı bir online toplantı yapıldı. Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği (YAPDER) üyesi Serap Mar’ın organize ettiği toplantı çok başarılı oldu. 50’ye yakın girişimci adayına KKTC’yi en iyi bilen isimler Prof. Uğur Özgöker, Hakan Okur ve Cemal Akar iş fırsatlarını anlattı. Sorular birbiri ardına geldi. Sonuç olarak çok önemli bir toplantı oldu ve yeni dönemde KKTC’nin ekonomide de ezberleri bozacak adımlar atacağının altı çizildi. Yıllarca kapalı kalan Maraş’ta farklı adımlar atarak herkesi şaşırtan Ersin Tatar’ın önümüzdeki günlerde ekonomide de şaşırtıcı adımlar atması hiç kimseyi şaşırmasın. KKTC Ersen Tatar ile zenginleşme yolunda önemli adımlar atacak, bundan kimsenin şüphesi olmasın.

Fırsatları değerlendirmenin tam zamanı

KKTC’de Yeni Dönem Yatarım Fırsatları ve Yeni İş Yapış Biçimleri başlıklı online etkinlikte açılış konuşmasını yapan bu ülkeyi en iyi bilen isimlerden Türk Kıbrıs Ticaret Odası Başkanı Prof. Uğur Özgöker şu önemli mesajları verdi:

“Yeni seçimler ve yeni adımlar KKTC’nin önünü açacak. Maraş yıllar önce hazırlanmış bir plandı. Tam zamanında uygulamaya konuldu. Taşınmaz mal komisyonu çok önemli bir adım. İş insanları, Mağusa, Girne ve Antik limanlarını turizm ve yük taşımacılığı açısında büyük fırsatları barındırıyor. Yat turizmi KKTC için daha da önemli hale gelecek. Proje olarak halen hazırda yılın 340 günü güneşi olan bir ülkede solar projeleri yapmak, organik gıda üretimi yeni fırsatlar olarak görülmeli. KDV’nin avantajlı hale gelmesi  bu işleri hızlandıracak. Üç yerel bankanın İngiliz sterlini olarak kredi kullandırıp TL olarak geri ödeme sağlaması artı avantaj olacak. Şu anda KKTC’da fırsatları değerlendirmenin tam zamanı.”

Emlak almak şimdi daha avantajlı oldu

KKTC’de fırsatları anlatan bir başka isim de Caria Estates North KKTC Direktörü Hakan Okur oldu. Okur özellikle emlak yatırımlarında KKTC için önemli olduğunu belirterek, “ Öncelikle altını çizmeliyim ki yeni dönemde mülkler çok daha fazla değer görüyor olacak. Akıllarda acaba mülküm zarar görür mü değer kaybeder mi yerine çok daha fazla mülk almanın getirisinin ne denli karlı olduğunu fark edecekler” dedi.

Aynı kuruluşun İstanbul Temsilcisi Serap Mar da KKTC’de emlak almanın her zaman karlı olduğunu belirterek, “yeni siyasi gelişmeler bu karlılığa daha da renk getirdi. Bu yüzden hem yeni projeler yapılmalı hem de emlak alıcıları KKTC’ye davet edilmeli” diye konuştu.

Online buluşmaya katılan bazı isimler

. Nihat Kırmızı – Doğa Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı

. Prof.Turgut Göksoy – Pendik Hastaneleri Yönetim Kurulu Başkanı

. Mesut Aras – Tumsan Holding Yönetim Kurulu Başkanı

. Metin Gül – Gül Yapı Yönetim Kurulu Başkanı

. Senur Biçer – Arnica Yönetim Kurulu Başkanı

. Orhan Sarıgene – Tesmer Yönetim Kurulu Üyesi

. Gaye Donay Maji Art Gallery