Dünyaca ünlü bankanın uluslararası birimi son dönemde Türkler tarafından yönetilmeye başlandı.

Profesyonel Türk yöneticilerini artık dünyanın sayılı şirketlerinde görmek mümkün. Coca-Cola’dan Western Union’a, Unilever’den BP’ye dünyanın önde gelen birçok şirketinin kaptan köşklerinde artık Türk yöneticiler boy gösteriyor.

Son dönemde listeye finans şirketleri de eklendi. Örneğin dünya bankacılık devi Citi… Tarihi 1812 yılına dayanan dünyanın en büyük finans kuruluşlarından biri olan Citibank’ın 19 ülkede 3 bine yakın şubesi bulunuyor. Brand Finance’ın son çalışmasına göre dünyanın en değerli bankalar liginde 8’inci sırada yer alan Citi’nin marka değeri 27.6 milyar dolar. Bankanın toplam aktifleri ise 1.8 trilyon dolara ulaşıyor.

İşte bu dünyaca ünlü bankanın uluslararası birimi son dönemde Türkler tarafından yönetilmeye başlandı. Özellikle bankanın Türkiye Genel Müdürü Serra Akçaoğlu’nun uluslararası alanda görev almasıyla kaptan köşkündeki Türkler dikkat çeker hale geldi. Bu isimlere son olarak Murat Demirel eklendi ve EMEA yani Avrupa-Ortadoğu ve Afrika Birimi’nin üst yönetimine girdi.

İrlanda’dan Pakistan’a yönetim onlarda

Peki Citi’de kimler var? Biraz bu isimlerden bahsetmek gerekiyor.

Serra Akçaoğlu: Bilindiği üzere Citibank’ın Türkiye Genel Müdürlüğü görevini uzun süredir Akçaoğlu yürütüyor. 2016 sonunda Akçaoğlu’nun sorumluluğuna Citi’nin Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesinde fiziksel şube veya iştirakinin bulunmadığı ancak kurumsal bankacılık hizmetleri sunduğu 60 ülkeyi kapsayan bir görev alanı daha eklendi. Akçaoğlu, diğer yandan Citi Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Yönetim Komite’sinde yer alıyor.

Ebru Pakcan: 2016 yılı sonunda Citi’nin Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Global İşlem Bankacılığı Başkanı olarak atandı. Pakcan’ın üstlendiği, Global İşlem Bankacılığı, ticaretin finansmanı ve nakit yönetimi ürün gruplarını kapsıyor. Pakcan ayrıca Citi Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Yönetim Komite’sinde çalışıyor.

Murat Demirel: Uzun süre Citi’de çeşitli görevlerde bulunan Demirel son olarak Oger Telecom’da CFO unvanına sahipti. Yuvaya geri dönen Murat Demirel, geçtiğimiz günlerde Citi’nin Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Ticaretin Finansmanı Ürünlerinden Sorumlu Eş-Başkan olarak atandı.

Emre Karter: 2015 Haziran’dan bu ayana Citi’nin Ortadoğu, Kuzey Afrika, Pakistan ve Türkiye’den sorumlu Global İşlem Bankacılığı Başkanı olarak çalışıyor.

Gülru Atak: Nisan 2017’de Citi Global İşlem Bankacılığı ve Dublin İnovasyon Merkezi Başkanı olarak atandı. Atak, öncesinde Citibank Türkiye Genel Müdür Yardımcılarından biri olarak görev alıyordu.

Erdinç Göndöner: 2014 yılında Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Operasyon ve Teknoloji Bölüm Başkanı oldu.

Günsel Topbaş: 2014 yılında Citi’nin Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türkiye’den sorumlu Menkul Kıymet Hizmetleri Bölge Başkanı olarak atandı.

Antepli Simjian’ın bulduğu ilk ATM’yi Citi kullanmıştı

Citi’de sessiz sedasız bir Türk yönetici devrimi yaşanıyor. Yakın dönemde bu isimleri daha önemli görevlerde de göreceğimiz açık. Hatırlatmakta fayda var. ATM’nin mucidi olarak bilinen Gaziantep doğumlu Luther Simjian’ın ilk görüştüğü bankadır Citi. ABD’li devi ikna eden Simjian, 1939’da Citi’nin şubelerine ATM’yi yerleştirdi. Böylece Antepli Simjian’ın buluşu olan ilk ATM cihazı bankalarla Citi aracılığıyla tanıştı.

Kerim Ülker/Dünya