2023 başında yüksek 40’lı, düşük 50’li yüzdelerde kur etkisinden arındırılmış net satış geliri büyümesi bekleyen Coca-Cola’nın Türkiye satış hacmi yıllık bazda yüzde 5,1 geriledi.

Pakistan, Özbekistan, Kazakistan ve Irak’ı kapsayan uluslararası satış hacmi ise bir önceki yıla göre yüzde 1,1 azaldı. Gazlı içecek kategorisinin satış hacmi yıllık bazda yüzde 3,3 azalırken, gazsız içecek satışları 6,2 arttı.

Coca-Cola 2024 yılına ait beklentilerini şu ifadelerle açıkladı:

“2023 yılında faaliyet ortamımızda, bazıları zaten iş planlarımızda yer alan, bazıları ise beklenenden daha ciddi seviyede olan çeşitli zorluklarla karşılaştık.

Daha önce bildirdiğimiz ve 2023 yıl sonu hacim duyurumuzda ayrıntılı olarak açıkladığımız üzere, Türkiye’deki yıkıcı deprem ve Pakistan’daki makroekonomik zorluklar yıl boyunca hacimlerin beklenenden daha düşük olmasına yol açtı.

Bununla birlikte, değer yaratma konusundaki kararlılığımızı sürdürdük ve etkili Gelir Büyüme Yönetimi aksiyonları ve güçlü pazarlama girişimleri ile coğrafyalarımızdaki kişi başına tüketimi artırmak için özenle çalıştık.

2024 yılına baktığımızda, çeşitlendirilmiş marka portföyümüzden, uygulama kabiliyetlerimizden ve gelişmekte olan pazarlarda faaliyet gösterme uzmanlığımızdan yararlanmaya devam edeceğiz. ”

ENFLASYON BEKLENTİMİZ: GEVŞEYECEK AMA YÜKSEK OLACAK

“Türkiye ve Pakistan’da enflasyonun bir miktar gevşeyeceğini ancak yine de yüksek kalmaya devam edeceğini beklerken, dinamik fiyatlandırma ve etkin ürün/kanal/kategori karması yönetimi girişimlerimiz ve de proaktif satın alma kabiliyetlerimiz sayesinde Kaliteli Büyüme Algoritması sunmaya – net satış gelirlerini hacim artışının üzerinde ve faaliyet karını da gelirlerin üzerinde büyütmeye – devam edeceğiz. “

ÖZBEKİSTAN VE KAZAKİSTAN’A İKİ YENİ FABRİKA

“2024’te, yeni hat eklemeleri ve çeşitli operasyonlarda dijitalleşmenin yanı sıra Özbekistan ve Kazakistan’da iki yeni fabrikamızı faaliyete geçirmeyi umuyoruz. “

BU YIL TEK HANELİ BÜYÜME

2024 yılında Konsolide bazda Ve hem Türkiye’de hem de uluslararası operasyonlarda orta tek haneli büyüme bekleyen şirket düşük 40’lı yüzdelerde kur etkisinden arındırılmış net satış geliri büyümesi hedefliyor.

TÜRKİYE’DEN TEPKİ GELMİŞTİ

İsrail-Filistin çatışmaları sonrası özellikle Coca Cola’ya tepkiler çığ gibi büyümüştü. Türkiye’de birçok kamu kuruluşu Coca Cola satışlarını durdurmuştu.