Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Yükseköğrenim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) ile teknik çalışmalar yapmak üzere KKTC’ye gelen Yükseköğretim Kurulu (YÖK) heyetini kabul ederek, değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi.

Toplantıya, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, KKTC Başbakanlık Müsteşarı Hüseyin Cahitoğlu, YÖK Başkan Vekili ve Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Haldun Göktaş ile YÖK temsilcileri, Bakanlık bürokratları ve uzmanları katıldı.

ÇAVUŞOĞLU

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu toplantı öncesi yaptığı konuşmada üniversitelerle ilgili işleri yürütmekle sorumluluğu bulunan bir Bakanlık olarak uzun yıllardır YÖK ile çok yakın bir iletişime sahip olduklarına dikkat çekti.

Bu kapsamda, yükseköğretimde yaşanan veya yaşanabilecek olan sorunların çözümünde YÖK ile sürekli iş birliği yaptıklarını belirten Çavuşoğlu, bu iş birliğini geliştirmek adına iki kurum arasında protokoller imzaladığını söyledi.

Son zamanlarda KKTC’de yükseköğretimle ilgili bazı tartışmaların olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, bu tartışmaların geçici olduğunu ve yaşananların, alınması gereken tedbirleri hızlandırılması adına fayda sağlayabileceğini söyledi.

Çavuşoğlu, Bakanlık olarak bu konularda sürekli gelişim içerisinde olduklarını ve yükseköğretimin gelişmesi için çalıştıklarını dile getirerek, “YÖK heyetinin gelmesi ile birlikte yaşanılan sıkıntıları ve üniversitelerin genel durumunu değerlendirme fırsatı bulacağız. Bu değerlendirmeden sonra da alınması gereken tedbirleri alacak, yasalarımızda eksiklik varsa bunları toplayarak geleceğe doğru yürümeye devam edeceğiz.” dedi.