Büke’’yi kabul eden Akıncı: “YÖDAK’ın kaybedilen itibarını yeniden kazanılmasını temenni ediyorum”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, YÖDAK Başkanı Akile Sarıoğlu Büke’yi kabul etti.

Akıncı, YÖDAK Başkanı Akile Sarıoğlu Büke’ye, başkanlık görevini kabul ettiği için teşekkür ederek, yeni görevinde başarılar diledi.

YÖDAK Başkanı Büke’yi kabul eden Akıncı, şöyle konuştu:

“Hayırlı olsun dileklerimi iletiyorum. Bu önemli görevi kabul ettiği için kendisine teşekkür ediyorum. YÖDAK Başkanlığı bizim için son derece önemli, ülkemizin yüksek eğitim alanında daha da ileriye gidebilmesi için, marka haline dönüşülebilmesi için önemli bir alan. Bu alanda maalesef son dönemlerde ciddi sıkıntılar yaşadık. Bunlar kamuoyunun gözleri önünde oldu. Onların ayrıntısına girmeye gerek görmüyorum. Bu yeni dönemde YÖDAK’ın yeniden bir yönetim kabiliyetine ulaşmasını, kaybedilen itibarını yeniden kazanılmasını ve ülkemizdeki bu alandaki eğitim düzeyinin çok daha nitelikli bir hale getirilmesini canı gönülden temenni ediyorum. Bu, tek başına Akile Hanım’ın yapabileceği bir şey değil. Ancak onun öncülüğünde birikiminden ve deneyimlerinden yararlanmak suretiyle YÖDAK üyelerinin de bir arada uyum içinde çalışmasıyla olacak. Toplumumuzun beklentisi budur. Birazdan YÖDAK üyeleri de gelecek ve Akıle Hanımla tanışacak. Ben bu görevin hayırlı olmasını temenni ediyorum. Akıle hanıma başarılar diliyorum”

YÖDAK Başkanı Büke ise Cumhurbaşkanı Akıncı’ya kendisini bu göreve layık gördüğü için teşekkür ederek “Amacımız tüm üniversitelerimizin uluslararası düzeyde bir kimlik kazanması olacaktır. Ben tüm ekip üyeleri ile birlikte heyecan ve azimle çalışacağımıza eminim. Böyle olduğu durumda sonuç alacağımızı düşünüyorum. Tüm üniversitelerimize ve KKTC’ye ve tüm Kıbrıslı vatandaşla hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

AKINCI, YÖDAK KURUL ÜYELERİ İLE DE BİR ARAYA GELDİ

Prof. Dr. Akile Sarıoğlu Büke’yi YÖDAK Başkanlığı’na atayan Cumhurbaşkanı Akıncı, YÖDAK kurul üyeleri ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, “Önünde yapması gereken çok iş olan ve 5 aydır toplanamayan bir kuruldan söz ediyoruz. Sayın Başkan ve üyelerden beklentim, her şeyden önce YÖDAK’ta olmayan huzuru yeniden tesis etmeleri, tarafsızlık içinde bu ülkeye hizmet etmeleridir. Bir kurumda huzur yoksa oradan iş çıkmaz” dedi.

Eğitim alanının sadece ekonomik bir terminoloji ile sektör olarak bakılmasını yeterli bulmadığını söyleyen Cumhurbaşkanı Akıncı, “Eğitim alanı bizim en önemli alanlarımızdan biridir. Eğitim, ekonomik sektörlerden sadece biri olmanın çok ötesindedir. Nitelikli insan yetiştirmenin hem ülkemize, hem de yetiştirilen insanların bağlı olduğu ülkelere yapacağı çok önemli katkılar vardır. Eğitim insanlığı dönüştürecek en önemli alandır” dedi.

Eğitim alanının sürekli büyüdüğünü, 14 üniversiteye ulaşıldığını anımsatan Cumhurbaşkanı Akıncı, “Sayı önemli ama nitelik çok daha önemli. Sayı artarken nitelik de gelişiyorsa sorun yok. Benim gözümde kalite ve nitelik çok daha önemli. Nicelik olarak büyürken, aynı büyüme nitelikte de olmalı” şeklinde konuştu.

YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Akile Sarıoğlu Büke’den tüm kurul üyelerinin el ele vererek akademik dünyada ülkemizi ve üniversitelerimizi en iyi noktaya ulaştırmak için çalışmasını isteyen Cumhurbaşkanı Akıncı, “Görevinizi en iyi şekilde yapmanız için Cumhurbaşkanlığı olarak bize düşen ne varsa, bütün desteğimiz yanınızda olacak” dedi.

Toplumun, kendi insanı olan Prof. Dr. Akile Sarıoğlu Büke’den bu uğraşıda akademik deneyimlerinin ciddi katkısını görmeyi beklediğini ifade eden Akıncı, “Bu alanda Kıbrıs Türk insanı ve KKTC’ye vereceğiniz katkılar toplumumuzun beklentisidir. Kurul üyelerinin de gerekli desteği vereceğini bekliyorum, başarılar diliyorum” dedi.

Kurul üyeleri ile birlikte Cumhurbaşkanı tarafından kabul edilen Prof. Dr. Akile Sarıoğlu Büke ise, “Ekip olarak son derece uyumlu bir şekilde çalışacağımıza inanıyorum. Önemli olan üniversitelerimizin uluslararası düzeyde başarı kazanmasıdır. Nitelik ve kalite çok önemli. Üniversitelerimiz, tüm öğretim üyelerimiz ve kurul üyelerimizle heyecan ve azimle çalışırsak başarılı olmamak için hiçbir neden göremiyorum. KKTC’de bu hedefe ulaşılacak altyapı vardır, desteklerinizi bekliyoruz” dedi.