AMERİKAN TÜRK İŞ GELİŞTİRME KONSEYİ KKTC TEMSİLCİLİĞİ DOKÜMAN

Türk Amerikan Bildiri PDF

GAÜ Sağlık Bilimler Binası Konferans Salonunda yer alan açılış törenine, Amerikan Türk İş Geliştirme Konseyi Genel Başkanı Uğur Terzioğlu ve konsey yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Açılış töreninde konuşan, GAÜ Kurucu Rektörü ve Amerikan Türk İş Geliştirme Konseyi Kıbrıs Temsilciliği Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Akpınar, Amerikan Türk İş Geliştirme Konseyi Kıbrıs

Temsilciliğini hayat geçirmekten mutluluk duyduklarını belirterek, konseyin, ABD ve Türkiye’de sürdürülebilir işbirliklerini ve iştirakleri geliştirmek üzere, fikirlere, insanlara ve iş hayatına destek amacına odaklanma amacıyla kurulduğunu ifade etti.

Dernek kurucuları her iki ülkeden de, olmak üzere bir araya geldiğini ifade eden Akpınar, konseyin, İki taraflı ticaret ve yatırımlarda yeni fırsatlar ortaya çıkarmak için sadece toplantılar, konferanslar ve seminerler gibi geleneksel yolların yanında, aynı zamanda kişisel girişimlerin geniş bağlantı olanaklarını da gözeterek ilerleme stratejisine sahip olduğunu dile getirdi.

Başkanlığını üstlendiği Kıbrıs Ofisi de, Kıbrıs’ta da çalışmalarında aynı hedefleri paylaşan kamu ve özel sektör kurumları, üniversiteler, düşünce merkezleri ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte Ada’da devam eden çözüm sürecinde, ekonomik sınırların ortadan kalkabilmesine katkıda bulunabilecek faaliyetler için gayret göstereceğini, Amerikan markaları ve işletmelerinin Kıbrıs halkıyla buluşmasını sağlamaya çalışacağını dile getiren Akpınar ayrıca, Amerikan şirketlerin Kuzey Kıbrıs’a yatırım yapabilmeleri için gerekli kanaat önderliği ve işbirliği çalışmalarına önayak olacak bir kadroyla bu yola çıktıklarını ifade etti.

Akpınar konuşmasının sonunda, genel başkan Uğur Terzioğlu’na KKTC ‘de böylesi bir açılımı öngörmesi ve desteklemesi nedeniyle teşekkür ederek, konsey Kıbrıs temsilciliğinin hayırlı olmasını diledi.

Amerikan Türk İş Geliştirme Konseyi Genel Başkanı 

da konuşmasında, konseyin yıllar önce farklı bir isimle faaliyetlerini sürdürdüğü 2003-2004 yıllarında Kıbrısta bir temsilcilik açma niyeti ortaya koyduğunu ancak bunun ancak bugün hayata geçtiğini söyledi.

Konseyin Kuzey Kıbrıs’ta önemli işler imza atacağına inanç belirten Terzioğlu, konseyin kuzey Kıbrıs’taki faaliyetlerinin desteklenmesini istedi.

Serhat Akpınar, genel Başkan Uğur Terzioğlu’na anı plaketi takdim etmesinin ardından, konsey yönetim kurulu üyeleri Amerikan Türk İş Geliştirme Konseyi Kıbrıs Temsilciliği’nin açılışını gerçekleştirdi.