TÜRKİYE’ DE DEVLET HALA BAZI SEKTÖRLERDE KOMÜNİST EKONOMİK YÖNTEMLERİ UYGULUYARAK BİREYSEL TÜKETİCİLERİ KAZIKLIYOR İÇ PİYASADA REKABETİ BOZUYOR ve TÜRKİYE’ NİN ULUSLARARASI REKABET GÜCÜNÜ AZALTIYOR.

Akaryakıtta olduğu gibi alkollü içki fiyatları Dünyanın en yüksek vergi oranları nedeniyle Türkiye’ de satılmaktadır.

Kıbrıs’ta 1 litrelik Yeni Rakı 45 TL iken asıl menşei olan Türkiye’ de 125 TL den satılmaktadır.  Bu yüzden “Bilinçli Tüketiciler” kazıklanmamak için 2 alternatif yaratmışlardır.

  1. Evde kendi içkilerini kendileri üretmek. Evlerine çok basit damıtma ( distilasyon ) cihazı alanlar evde kendi rakı, şarap ve votka gibi alkollü içkilerini üretmeye başlamışlardır. Hem 2-3 kez distile ettikleri için Yeni Rakı ve Tekel votkasından çok daha lezzetli alkollü içkiler üretmekte, hem de market ve Tekel bayilerinde satılan rakı ve votkaları % 25 yani 4 te 1 fiyatına mal etmektedirler.
  2. KKTC ve Bulgaristan gibi Türk Rakılarının bile Türkiye’ deki fiyatının yarısı hatta üçte biri fiyatına alkollü içecekler satılan komşu ülkelerden alkollü içkileri satın alarak Türkiye’ ye getirmek. Bu ülkelere düzenlenen ve gazinoların finanse ettikleri çok ucuza paket kumar turları nedeniyle 5 yıldızlı otellerde transfer dahil fevkalade ucuza konaklayarak; hem gezip-eğlenip lüks bir tatil yapmak, hem de beraberlerinde getirdikleri çok miktardaki rakı, şarap ve votka gibi alkollü içeceklere % 300 e varan dünya rekoru vergiyi vermeyerek tatillerini bedavaya getirdikleri gibi, hatta talih oyunlarında şanslı olanlar ise bir de üstüne para kazanmaktadırlar.

Ancak T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bünyesindeki çeşitli Gümrük ve Ticaret Müdürlüklerinde TC ve KKTC arasındaki “Ticaret”i olumsuz etkileyen ve KKTC ekonomisine büyük zararlar veren bazı usulsüzlükler görülmeye başlanmıştır. Gümrükler ve Ticaret ile ilgili en basit düzenleme ve en önemsiz haberi bile büyük basın toplantılarıyla kamuoyuna ilan eden T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Bülent TÜFENKÇİ hiçbir basın açıklaması yapmadan, T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı kamuoyundan sır gibi saklanan ve hiç kimsenin okumadığı T.C. Resmi Gazete’ nin ara sayfalarından birinde yayınlanan tebliği ile birden bire yolcu beraberinde yurtdışından getirilebilecek olan veya gümrüksüz satış mağazaları Duty-Free Shoplardan kişi başı 3 LT satın alınabilecek alkollü içecek miktarının 1 LT’ ye düşürmüştür. Böylece yeni uygulamayı bilmeyen  çok sayıda bireysel tüketici yurtdışından satın aldığı veya gümrüksüz satış mağazalarından eski oranda satın aldığı eski orandaki ( 3 LT ) alkollü içkileri başta İstanbul Havaalanı Gümrük Müdürlüğü’ nün dürüst ( !!!!!! ) gümrük memurları tarafından el konulmaya ve müsadere edilmeye başlanmıştır. Kanuni haklarını bilmeyen tüketiciler ise alkollü içecek ve tütün mamüllerine gümrük memurları tarafından el konulmasına sessizce boyun eğerek mallarını orada bırakıp hiçbir belge almadan havaalanından çıkmaktadırlar. Halbuki el konulan tütün ve tütün mamülleri ile alkollü içeceklerinin; T.C. GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI Bölge Müdürlükleri tarafından düzenlenen “YOLCUDAN ALINAN EŞYAYA AİT AMBAR MAKBUZU” nun fotokopisini ısrarla isteyip almak bir vatandaşlık görevidir. Aksi takdirde Hükümet tarafından “Bütçe Açıkları” nı kapatmak için uygulanan; dünyanın en yüksek dolaylı vergilerini vergilerini ödeyen, dünyanın en pahallı benzinini satın alan ve dünyanın en pahallı alkollü içkilerini içen Türk Tüketicisi’nin parasıyla satın aldığı ve Hükümete gelir kaydedilmek üzere gümrüklerde el konulan fazla ( !!!! ) tütün mamülleri ve alkollü içkileri, Maliyenin kayıtlarına girmediği için dürüst ( !!!!! ) gümrük memurları tarafından el altından satılmakta ve Devletimiz de büyük miktarda gelir kaybına uğramaktadır.

Son söz: Bilinçli Tüketici en iyi Vatandaştır.

Prof. Dr. Uğur ÖZGÖKER

TÜRDER – TÜKETİCİNİN VE REKABETİN KORUNMASI DERNEĞİ Genel Başkanı

TÜRK-KUZEY KIBRIS TÜRK TİCARET ODASI DERNEĞİ Yönetim Kurulu Başkanı

www.turder.orgwww.turkkibristicaretodasi.org