Girne Amerikan Üniversitesi Kurucu Rektörü ve Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar’ın, “GAÜ ve 50. Yıl Vizyonu” ile ilgili; tüm akademik ve idari kadronun katılımı ile gerçekleştirdiği kendi ifadesiyle “Büyük Ailenin Buluşması” olarak değerlendirdiği toplantının yankıları sürüyor.

Girne Amerikan Üniversitesi Kurucu Rektörü ve Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar’ın, “GAÜ ve 50. Yıl Vizyonu” ile ilgili; tüm akademik ve idari kadronun katılımı ile gerçekleştirdiği kendi ifadesiyle “Büyük Ailenin Buluşması” olarak değerlendirdiği toplantının yankıları sürüyor.

GAÜ Spectrum Uluslararası Kongre Merkezi’nde, ‘GAÜ AİLESİ’nin olağanüstü katılımının gözlemlendiği toplantıda; 2017-2018 Akademik Yılı için benimsenen “İnovasyon” temasını bağlayan tüm payda ve paydaşlara değinen Kurucu Rektör Akpınar, kurumsal inovatif düşüncenin ne olması gerektiğini, uluslarararası kriterlere atıflarda bulunarak değerlendirdi.

“193 ÜLKE, 12.000 KURUMUN BOY VERDİĞİ, KÜRESEL HAREKETİN ÜLKEMİZ ADINA TEK TEMSİLCİSİYİZ”

GAÜ’nün 2035 Yılı’ndaki, 50’inci kuruluş yılına doğru sürdürdüğü ‘bir dünya üniversitesi’ misyonunun son evresinin kendilerine; 2015 Yılı’nda uluslararası ittifak ile hayata geçirilen ve 193 ülkenin altına imza attığı yaklaşık 12.000 kurum ile birlikte hareket eden “BM Global Compact”a üyelik teklifini de getirdiğini belirten Kurucu Rektör Akpınar; “Birleşmiş Milletler Örgütü bünyesinde hareket eden bu oluşum içerisinde, GAÜ artık, ‘Ada’mızın ilk ve tek yüksek öğretim kurumu temsilcisidir.” dedi.

“BAŞTA ÇOCUK VE KADIN OLMAK ÜZERE, İNSAN HAKLARININ İLERİYE GÖTÜRÜLMESİ, FAKİRLİK İLE RÜŞVETİN ORTADAN KALDIRILMASI ORTAK AMACIMIZ”

Küresel prensiplerin bir döngü yılı olarak lanse edildiği 2030’a yönelik ve BM’nin paydaş 10 prensibi çerçevesinde ülkeler ve liderlerinin bir araya getirildiği uluslararası toplantıya, GAÜ Adına katılarak, Kuzey Kıbrıs’ı da temsil ettiklerini vurgulayan Kurucu Rektör Akpınar; “Bu toplantının sonunda ortaya çıkan ve gelecek kuşakları etkileyecek belgede bizim de imzamız yer almaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin sadece 5 aktif üniversitesi de bu yapının bir parçası olarak bulunmaktadır. Başta çocuk ve kadın olmak üzere insan hakları, rüşveti, fakirliği ortadan kaldırmanın başlıca ortak amaçlar olduğu prensipler dizesini yürütmek, yardımcı olmak artık daha belirgin misyonumuzdur.” şeklinde seslendi.

“GAÜ’NÜN SATILIK BİR ŞEYİ YOK.”

Konuşmasının son bölümünde; YDÜ’nün yönetim tasarrufunu elinde bulunduran yapı ile yıllardır yaşanan “hukuksuz” süreçte, Ada’da özel yüksek öğretimin öncüsü GAÜ’nün maruz kaldığı yıpratılma politika ve eylemlerine de değinen Kurucu Rektör Serhat Akpınar, bu süreç içerisinde idari ve akademik yapının olgunluk içerisinde olduğunu vurgulayarak “bizim ile uğraşan bir yapı var. Sessiz kaldığımız sürece de bu yapı, ve onlara destek olan kurum ve kuruluşlar GAÜ’yü hedef almaktadır. 30 Ekim’de; Türkiye’de, hükümetimiz hukuksal kararları bir şekilde, Türkiye Cumhuriyeti Makamları’na sunmak zorundadır. Üniversite olarak; her bireyimizi, bu kararların TC’ye ulaştırılması noktasında cesaretlendirmemiz gerekiyor. Esasen, bizi zorlayan konu üzerine odaklanmamız gerekiyor. Kendi ismimizden menfaatler elde etmeye çalışan ve o menfaatleri koruyan bir takım kuruluşların nezdinde, bizim karşımızda, bizim adımızı kullanan ‘bir üniversite’ yaratılmaya çalışıyor. Ben buna izin veremeyeceğime göre, sizlerin de izin vermemeniz, sizlerin de bu sürece dahil olmanız gerekiyor. Üniversite olarak bir yere kadar, bizi zorlayabiliyorlar, bana karşı davalar açsalar da, bir yere varamayacaklarını görüyorlar. Şahsımı, özel hayatımı hedef alıyorlar, yetmiyor, üniversitemizin üst düzey yönetimini hedef alıyorlar, şantaj yapıyorlar, tehdit ediyorlar. İnsanları korkutmak, sindirmek, hedef değiştirmek, manipule etmek… işte bütün olup biteni, sizlerin bilmesi gerekiyor, bu benim tek başıma savaşım değil. Benim ancak canımı alırlar, bu üniversitenin; ne herhangi bir kurumu satılır, ne de herhangi bir kurumu el değiştirir. GAÜ’nün satılık bir şeyi yok” dedi.