Girne Amerikan Üniversitesi kuruluşu olan Girne Koleji’nin kuruluş lansmanı bugün GAÜ’de gerçekleşti. Kuruluş lansmanında açılış konuşmalarını GAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tülin Bodamyalı, Girne Koleji Genel Müdürü Dilek Cambazoğlu, Girne Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Kalko ve GAÜ Kurucu Rektörü Serhat Akpınar gerçekleştirdi.

GAÜ Kurucu Rektörü Serhat Akpınar, kuruluş lansmanında yaptığı konuşmada, kaliteli eğitimi, toplumun bütün kesimlerine adil olarak yaymanın önemine değindi.

Sosyal ve fen bilimlerinin yanında teknolojik gelişimin geleceğin nesillerini yetiştirmede nelerin ve nasıl öğretileceğine dair sorgulayıcı araştırmaya dayalı bir öğrenmenin hedeflenmesi gerektiğini vurgulayan Akpınar sözlerine şöyle devam etti:

GAÜ KURUCU REKTÖRÜ AKPINAR: “DÜNYANIN KAPILARINI KENDİ COĞRAFYAMIZDAN SONRA TÜRKİYE’DE AÇIYORUZ”

“Tüm birikim ve biriktireceğimiz yaşamsal değerler eşliğinde 50’inci yıllımıza doğru yürüyüşümüzde eğitimdeki Rönesansçı duruşu ve dünya kimliğinde mezuniyet vizyonuyla, Türkiye’de Girne Kolejlerini açıyoruz. ‘Dünyanın kapılarını’ kendi coğrafyamızdan sonra Türkiye’de de ardında kadar açabileceğimiz için mutluyuz. Kuşkusuz yabancı dil, dijital müfredat destekli eğitime yönelik konsepti ile küresel referanslara vurgu yaparak, Girne Koleji, okul öncesinden lise mezuniyetine kadar tüm sınıf seviyelerinde 35 yıllık akademik bilgi birikimi ve deneyiminin getirmiş olduğu kalite güvencesinin önemine de dikkat çekecektir.

Girne Koleji özellikle GAÜ Eğitim Fakültesi ve Sürekli Eğitim Merkezi ile yaptığı çalışmalarla en az iki dil yetkinliği yanında, coding ve çoklu dil seçenekleriyle iletişim kurabilen, dünyanı anlayan ve kendini dünyaya doğru ifade edebilen ve elbette felsefesi olan dünya insanı yetiştirmenin öneminin altını ısrarla çizecektir. Atacağımız bu adımın tüm insanlığa ve onun tutunduğu ana ve kadim şirazeye güçlü bir anlam kazandırmasını hedefliyoruz.”

Prof. Dr. Bodamyalı ise yaptığı açılış konuşmasında, uluslararası düzeyde markalaşmış olan Girne Amerikan Üniversitesi’nin Girne Kolejlerinin oluşumuyla eğitimcileri, aileleri ve öğrencileri eğitim çatısı altında bir araya getirerek şu ifadeleri kullandı:

“Dünyanın kapıları sana açık” sloganı doğrultusunda hareket edeceğiz Girne Kolejlerinin hayırlı olsun”

GİRNE KOLEJİ GENEL MÜDÜRÜ CAMBAZOĞLU: “GAÜ AİLESİNİN ÜYESİ OLMAK, GİRNE KOLEJİ ÖĞRENCİLERİ İÇİN BÜYÜK BİR AYRICALIK OLACAK”

Girne Koleji Genel Müdürü Dilek Cambazoğlu ise Girne Koleji kuruluş lansmanında şöyle konuştu:

“Güvenli eğitime ve çocuklarımızın geleceğine yön verecek olan GAÜ’nün global kültürünü ve eğitim perspektifini, öğrenci ve öğretmenleriyle buluşturan Girne Koleji’nin kuruluş lansmanında yanımızda olduğunuz için teşekkür ederiz. Tüm eğitim kurumlarına modern olacak bir üniversite-okul iş birliğine imza atmak bizim için önemli bir temsil sorumluluğudur. 1985 yılından bu yana topluma, bilgili, yetenekli, yaratıcı ve eğitimli bireyler kazandıran GAÜ ailesinin üyesi olmak, Girne Koleji öğrencileri için büyük bir ayrıcalık olacak. Girne Koleji’nin yenidünya insanının başarı yolculuğu için kurduk. Çocuklarımızın güçlü bir dünya kimliğine sahip olması, İngilizce ve ana dilde etkili iletişimi öncü kılması, çok yönlü akademik ve sosyal başarıyı deneyimlemesi, yaratıcı bakış açısını geliştirmesi için kurduk. GAÜ kuruluşu olan Girne Koleji’nde dünyanın kapıları tüm çocuklara açık” diye konuştu.

GİRNE KOLEJİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI KALKO: “GİRNE KOLEJLERİ 3 YIL İÇİNDE LİDER MARKA OLACAK”

Girne Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Kalko lansmanda yaptığı konuşmada, Türkiye’de özel okulculuğun büyüdüğünü ancak niteliksiz olarak yetersiz kaldığını belirterek, GAÜ kuruluşu olan Girne Kolejlerinin hem niceliksel hem niteliksel olarak büyümeyi hedeflediğini belirtti. İnsanlara özel okulların faydalı olacağına inandırmak için üniversitenin gücüne ihtiyaç duyduklarını kaydeden Kalko, Franchising eğitim sistemini benimsediklerini bildirdi.

Sıfırdan bir kurum açmak yerine daha önce okul açmış ve güce ihtiyaç duyan kurumlara odaklanacaklarını belirten Kalko, “Kampüs okulu olan kurumlarla iş birliği yapacağız. Örneğin 500 öğrencisi olan bir kurum iş birliğinden sonra Girne Koleji olarak devam edecek. Yeni okul açmaktan ziyade, belli bir öğrenciye ulaşmış kurumları nicel ve niteliksel olarak büyüteceğiz. Girne Koleji olarak GAÜ ile güç birliği içinde olacağız” dedi.

Girne Kolejlerinin yabancı dil ve yaşam başarısına odaklanacağını kaydeden Kalko, “İnsanlığın girişimcilik ve yaratıcılık yönlerini ortaya çıkartmak istiyoruz” dedi. Yapay zekanın gelişmesiyle bazı sektörlerin 20 yıl sonra olamayacağını söyleyen Kalko, “Muhasebe ve bankacılık sektörlerinin 20 yıl sonra teknolojinin gelişmesiyle olmayacağı söyleniyor. Neden fırsatları kaybolacak sektörlere çocuklarımızı yönlendirelim. Biz bu nedenle çocukların yaratıcılık ve girişimcilik yönlerini ortaya çıkaracak olan yaşam başarısına çok önem vereceğiz” diye konuştu.

Türkiye’ye 10 kampüsle giriş yapmayı hedeflediklerini kaydeden Kalko, “Girne Kolejleri, dünyaya açılacak yeni bir eğitim kurumu olmaya adaydır. Girne Kolejleri 3 yıl içinde lider marka haline gelecek” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların yapılmasının ardından imza töreni yapıldı.